"Kapsula-hoteli“ novi dom siromašnih Japanaca
Nekada privremeno prenoćište za ekscentrične putnike ili pripite radnike, kapsule-hoteli su mnogim Japancima koji su ostali bez posla postali jedini dom koji imaju.
Jedna od posledica sve većeg nedostatka prostora, a i stila života u Japanu bili su i "kapsula-hoteli" - niz kreveta od metar i po s dva metra u kojima se moglo jeftino prenoćiti. U međuvremenu su mnogi od njih, poput tokijskog Šinjukua 510, oronuli, ali s dolaskom krize ponovno su postali popularni.
Otkad je pre dve godine uvedena mesečna renata, a u najvećoj ekonomskoj kruzi koja je pogodila Japan posle Drugog svetskog rata mnoštvo ljudi osiromašilo, između 100 i 300 kapsula u Šinjukuu unajmljeno je za stalno.
Spava se u ćeliji bez vrata, samo sa zavesom, prostor za držanje ličnih stvari je vrlo mali, dovoljno da stane samo malo odeće i ništa drugo. U svakom odeljku je i mali TV-ekran sa slušalicama.
Ležaj u "kapsula-hotelu" nije ni preterano jeftin. Mesečni zakup gornjeg kreveta je 59.000 jena (oko 40 evra), ali mnogo jeftinije od stana u Tokiju, pogotovo kad se zna da je u cenu uračunata čista posteljina, upotreba zajedničkog kupatila i saune, a ne plaćaju se nikakve dodatne režije.
S porastom broja beskućnika u Japanu, "kapsula-hoteli" koji su nekad služili poslovnim ljudima kao privremeno rešenje kad bi se zapili i propustili poslednji voz do kuće, ili putnicima zaglavljenim na aerodromima zbog loših vremenskih uslova, sve su češće trajno rešenje i mnogi njihovi stanovnici čak imaju dokumente u kojima su im navedeni kao stalna adresa.