Britanija traži reformu Evropskog suda za ljudska prava
Britanski premijer Dejvid Kameron založio se danas za reformu Evropskog suda za ljudska prava, istakavši da je ugrožena sposobnost tog suda da obavlja posao zbog kojeg je osnovan zbog toga što njegove sudije previše često preinačuju odluke nacionalnih sudova.
Obraćajući se poslanicima Parlamentarne skupštine Saveta Evrope u Strazburu, Kameron je ocenio da bi radi veće efikasnosti Evropskog suda za ljudska prava, njegovu nadležnost trebalo ograničiti na hitne slučajeve i time sprečiti nagomilavanje tužbi koje ometa rad suda.
Nacionalne vlade i sudovi moraju da povrate ovlašćenja koja su izgubili poslednjih decenija, ocenio je Kameron, koji je reformu Evropskog suda za ljudska prava svrstao u prioritete britanskog predsedavanja Komitetom ministara SE.
Evropski sud za ljudska prava "ne bi smeo da umanjuje sopstveni ugled preinačavanjem odluka nacionalnih sudova u slučajevima kada to nije potrebno", kazao je Kameron.
On je dodao se taj sud, zbog 800 miliona ljudi kojima služi, mora reformisati kako bi se vratio svojoj prvobitnoj svrsi.
Britanski premijer je kao primer prekomernog mešanja evropskog suda u nadležnost nacionalnih instanci istakao činjenicu da su evropske sudije Velikoj Britaniji naredile da zatvorenicima dodeli pravo glasa, kao i da pokušavaju da spreče tu zemlju da deportuje osumnjičene teroriste u zemlje u kojima se, prema procenama međunarodnih organizacija, krše ljudska prava.
Kameron je istakao da Evropski sud za ljudska prava ima 160.000 nerešenih slučajeva i to je obrazložio time što se evropske sudije okreću prevelikom broju manje važnih slučajeva u kojima se traži preinačenje odluka nacionalnih sudova.
"Sud bi trebalo da bude slobodan da radi na najozbiljnijim slučajevima kršenja ljudskih prava, a ne da bude preplavljen beskrajnom gomilom slučajeva", zbog čega će Velika Britanija uskoro izneti predloge kojima bi taj sud smanjio obim posla i kako bi se, kada je to moguće, konačne odluke donosile na nacionalnom nivou.