Krah penzionog sistema u Evropi (3): Francuzi će raditi duže
U usijanoj atmosferi, francuski poslanici usvojili su prošle godine reformu penzijskog sistema koja od 2018. godine pomera odlazak u penziju na minimum 60 do 62 godine starosti. U starosnu penziju bez obzira na godine radnog staža ići će se od 65. odnosno 67. godine života.
Braneći projekat reformi penzijskog sistema, vlada je istakla da Francuzi treba da rade duže, poput žitelja susednih država, da bi se pokrili troškovi penzijskih kasa koji do 2030. godine treba da dostignu 70 milijardi evra.
Vlada desnog centra najavljuje ubrzavanje penzijskih reformi i pomeranje završetka penzijske reforme na 2017. godinu, odnosno godinu dana pre roka. To znači da će generacije rođene između 1952. i 1956. raditi nekoliko meseci duže nego što je predviđeno. Razlog je sprovođenje novog plana uštede 7 milijardi evra.
- To je jedini način da se izbegne bankrot Francuske - objasnio je nedavno premijer Fijon.
Vlada tvrdi da sav teret reforme ne može da prebaci na preduzeća naplaćujući ionako visoke poreze, pa zato mora da uključi i penzije u projekat štednje. Kritičari iz opozicije ukazuju da najbogatiji Francuzi izbegavaju da plaćaju porez i da je okretanje ka penzionerima samo ilustracija politike koja krizu želi da prebrodi na račun najsiromašnijih slojeva društva. Po najnovijem planu, ubrzavanje penzijske reforme omogućilo bi smanjenje deficita u kasama penzijskog osiguranja za 4,4 milijardi evra i to u periodu od 2012. do 2016. godine.
Krah penzijskog sistema u Evropi
|