Šri Lanka - najveći izvoznik ljudskih očiju
Preminulom čoveku je u 10.25 sati po lokalnom vremenu na Šri Lanki izvađeno oko, a samo pet sati kasnije nalazilo se na poslužavniku u operacionoj sali u kojoj su čekala dva pacijenta.
Pacijent S. P. D. Sirivardana (63) mirno je ležao dok je hirurg oprezno odstranjivao rožnjaču nastradalu prilikom operacije katarakte, a zatim ubacio novu. U sali preko puta, pacijentu A. K. Prematilakeu (32), koji je oslepeo pošto mu je kiselina izgorela oko, ubrizgane su matične ćelije beonjače doniranog oka. Lekari se nadaju da će na ovaj način barem delimično povratiti vid.
"Veoma sam srećan. Ne znam ko je bio pokojnik, ali ću se moliti da mu bude dobro u svim budućim životima", kaže Prematilake.
Na ostrvu Šri Lanka, koje ima oko 20 miliona stanovnika, doniranje očiju u slučaju smrti je sasvim uobičajena pojava. Ova zemlja je jedna od najvećih isporučilaca rožnjača širom sveta: godišnje donira oko 3.000, koje isporučuje u 57 zemalja, a najviše u Pakistan.
Neprofitna organizacija "Udruženje donatora očiju Šri Lanke" zalaže se već nekoliko decenija za doniranje organa čula vida. Zbog velikog broja zainteresovanih, u prestonici Kolombu prošle godine je otvorena najsavremenija banka ljudskih očiju.
Gotovo 900.000 ljudi prijavilo se da pokloni svoje oči posle smrti. Većina stanovnika Šri Lanke, pretežno budisti, veruju da će, ako to učine, posle reinkarnicije živeti bolje.
"Svi žele da pomognu, nezavisno od klasne pripadnosti. Od premijera do siromašnog uzgajivača čaja", kaže dr Šišira Lijanage, direktor Nacionalne očne klinike Šri Lanke u Kolombu.