"Igra gušenja" - najmorbidnija "igra" američke dece
Istraživanje sprovedeno u američkoj državi Teksas je pokazalo da je svaki sedmi student barem jednom probao "igru" zvanu "The Choking Game" tj. igru gušenja.
Potencijalno smrtonosna igra temelji se na davljenju tj. prekidu krvotoka prema mozgu. Medicinske stručnjake zaprepašćuje da je nešto tako bizarno i opasno postalo popularno među studentima, koji krivo smatraju da prave opasnosti nema.
Osim pod nazivom igra gušenja, ova morbidna aktivnost je poznata i kao Fainting Game, Pass Out i Space Monkey. Igraju je individualno ili u grupama, tako da dave sami sebe ili jedan drugoga, stavljajući plastičnu vrećicu na glavu, vežući uže oko vrata ili hiperventilirajući - a samo da bi doživeli par sekundi terora i euforije.
Naučnici iz "The Crime Victims Institute" na Sem Hjuston Stejt Univerziteta ispitali su 837 studenata na Univerzitetu Teksas. Na svoje zaprepašćenje, otkrili su da je igra gušenja popularnija nego bi se to moglo očekivati:
• 16 posto studenta reklo je da je igralo igru, a tri četvrtine više nego jednom
• U proseku su je prvi put igrali sa 14 godina
• Mladići su je češće igrali nego devojke
• 90 posto studenata za igru je saznalo od prijatelja i većina ju je prvi put igrala u grupi
Ali zašto bi to uopšte neko želeo da igra i tako reskirao život? Glavni razlog je radoznalost. Osim toga, većina ne shvata da rizikuje život ponašajući se tako iracionalno.