Švajcarska ulazi u EU?
Švajcarska u Evropskoj uniji? Ovo pitanje gotovo da se nije postavljalo još od 1992. godine kada su Švajcarci na referendumu odbacili predlog da njihova zemlja postane članica ondašnje Evropske zajednice.
Umesto prijema koji bi ovu zemlju obavezao da žrtvuje svoje brojne posebnosti kao što su recimo državne samostalnosti kantona, Švajcarska je od 1995. godine krenula putem bilateralnih pregovora i ugovora kako ne bi ostala izolovana i odsečena od prostranog tržišta Unije.
Švajcarci su od tada vešto ispregovarali dvadesetak ugovora, ali su proširenje Unije i ekonomska kriza učinili svoje - Brisel više nije raspoložen da pravi ugovore po meri Švajcarske. Naprotiv, ključne članice EU kao Francuska, Italija, Nemačka i Velika Britanija, upiru prstom u Bern tvrdeći da njihovi nesavesni poreski obveznici kriju milione i milijarde u sefovima i na računima švajcarskih banaka. Uzalud Bern gunđa da bar Velika Britanija nema prava da drži lekcije drugima kada su u pitanju "poreski rajevi" jer Švajcarska deluje sve usamljenije.
Države EU zahtevaju podatke o klijentima banaka, prete vraćanjem Švajcarske na crnu listu "poreskih skrovišta" kakvi su Monako ili Azorska ostrva. Ministarka spoljnih poslova Mišlin Kalmi-Rej u toku teške 2009. godine u više navrata nemoćno je ponavljala da "tako nešto ne može da se traži od jedne suverene zemlje".
Ukratko, Švajcarska se našla na istorijskoj prekretnci : ili će biti sa Briselom ili će biti protiv njega i zapasti u svojevrsnu izolaciju. Tim pre što se planetarno finansijsko središte premestilo u Aziju.
Iako se u više ključnih afera pokazala zapanjujuće nesposobna, šefica švajcarske diplomatije Kalmi-Rej i njeni saradnici shvatili su da će pitanje prijema u Evropsku uniju morati ponovo da bude otvoreno. Švajcarski nedeljnik "Ekspres" prenosi da se o tome za sada govori samo u krugovima diplomatije.