SAD: Nismo oborili rusku sondu
SAD su saopštile da nemaju ništa sa padom ruske sonde Fobos-Grunt upućene na Marsov mesec, ali da su odgovorile na ruski zahtev da im pomognu da ponovo s njom uspostave kontakt, pošto je on prekinut.
Portparolka Stejt departmenta Viktorija Nuland rekla je da su SAD pomogle Rusiji u naporima da ponovo bude uspostavljen kontakt sa sondom, pošto je ona ostala u Zemljinoj orbiti.
Ona je dodala da, iako su ti napori bili neuspešni, SAD su, takođe, pomogle Rusima u nadgledanju putanje sonde i njenog nekontrolisanog ulaska u Zemljinu atmosferu.
List Komersant je citirao neimenovane stručnjake koji su naveli da je radijacija sa američke stanice na Maršalskim ostrvima mogla da ugrozi elektronske sisteme sonde, nedugo posle njenog lansiranja u novembru.
Sonda je ostala u Zemljinoj orbiti dva meseca, a ruska i evropska svemirska agencija nisu uspele da je vrate na pravi put.
Državna novinska agencija RIA Novosti citirala je bivšeg šefa ruske svemirske agencije, Jurija Kopteva koji je naveo da će istražitelji pod njegovom upravom testirati efekte radijacije slične emisiji američkog radara na sondu Fobos-Grunt.
Delovi sonde pali su na Zemlju u nedelju, u Tihi okean nedaleko od čileanske obale.
Sonda vredna oko 170 miliona dolara, jedna je od najvećih i najtoksičnijih komada svemirskog otpada koji je pao na Zemlju, ali stručnjaci i zvaničnici kažu da su rizici minimalni pošto bi toksično raketno gorivo i veći deo sonde u svakom slučaju izgoreli u atmosferi.