Bačena bomba u dvorište Bele kuće
Demonstranti pokreta 'Okupirajmo' bacili su dimnu bombu preko ograde Bele kuće, saopštio je portparol američke tajne službe Džordž Ogilvi. On je dodao da su vlasti preduzele "odgovarajuće mere", ali nije bilo hapšenja demonstranata koje je policija rasterala sa prostora ispred Kapitola.
Dimna bomba bačena je preko ograde kada se ispred Bele kuće okupilo između 1.000 i 1.500 članova pokreta "Okupirajmo DC", rekao je Ogilvi. Američki predsednik i njegova supruga Barak i Mišel Obama u to vreme bili su van Bele kuće na večeri, gde su s prijateljima proslavili 48. rođendan prve dame, a vratili su se dok je istraga još trajala.
Organizatori su skup "Okupirajmo Kongres", održanog na Zapadnom travnjaku Kapitola, najavljivali kao do sada najveći nacionalni skup pristalica pokreta i za njega su dobili dozvolu za okupljanje do 10.000 ljudi. Ipak, broj demonstranata bio je znatno manji.
Iako je skup bio većinom miran, čarki između policije i demonstranata bilo je na stazama koje vode do Kapitola. Do utorka popodne uhapšene su četiri osobe.
U pokretu "Okupirajmo Vol Strit" postoje dve jake struje - oni koji žele promenu na vlasti i anarhisti koji se protive svakoj vladi. Tenzije između pristalica te dve struje bile su vidljive na skupu kod Kapitola - jedni su izazivali policiju, a drugi učestvovali u grupnim diskusijama o vidovima uticaja na svoje izabrane predstavnike.
En Fildson (71) iz Nju Hempšira izrazila je razočaranje zbog broja demonstranata i kazala da pristalice pokreta moraju da se vrate početnoj poruci smanjivanja jaza između bogatih i siromašnih. Demonstranti ne pomažu postizanju tog cilja time što nose poruke sa psovkama ili se sukobljavaju sa policijom, poručila je ona.
"Ono zbog čega mi je žao je rasplinjavanje poruke pokreta. Mnoge pristalice pokreta 'Okupirajmo Vol Strit moraju da shvate da su kontraproduktivne", objasnila je.
Pokret "Okupirajmo Vol Strit" počeo je u septembru, kada su njegovi učesnici pokušali da postave šatore ispred berze u Njujorku, a potom i u parku na Menhetnu.
Pokret se potom proširio na veliki broj američkih gradova, uključujući Vašington. Učesnici pokreta proterani su sa javnih površina u velikom broju gradova, a u Vašingtonu im je dozvoljeno da ostanu u šatorima na dva trga nedaleko od Bele kuće.