Turska neće uvesti sankcije protiv Irana
Turska je naznačila da se neće pridružiti američkim sankcijama protiv Irana zbog njegovog spornog nuklearnog programa.
Turska, inače američka saveznica koja se oslanja na uvoz iranske nafte i gasa, dodala je da će sprovoditi samo sankcije koje su odobrile Ujedinjene nacije.
"Turska ne smatra da je obavezuju bilo kakve sankcije primenjene jednostrano ili kao grupa osim sankcija Ujedinjenih nacija", rekao je portpaprol turskog ministarstva spoljnih poslova na konferenciji za štampu održanoj posle sastanka turskog šefa diplomatije Ahmeta Davutoglua i predsednika iranskog paralmenta Alija Laridžanija.
Sjedinjene Države lobiraju za podršku zemalja sveta za jačanje sankcija protiv Irana zbog njegovog nuklearnog programa, za koji Vašington i druge zapadne zemlje veruju da ima za cilj da razvije nuklearno oružje, što Teheran demantuje.
SAD su na Novu godinu usvojile sankcije protiv Irana koje pogađaju njegovu naftnu industriju i zabranjuju rad finansijskih institucija na američkom tržištu ako posluju sa iranskom centralnom bankom. Ove nedelje je američki ministar finansija Timoti Gajtner posetio i Kinu i Japan u nastojanju da dobije njihovu podršku za pritisak na
Iran zbog nuklearnog programa.
Japan se obavezao, tokom posete Gajtnera, da će kupovati manje
iranske nafte, dok je Kina reagovala hladno na američku inicijativu
da se više zemalja pridruži sankcijama protiv Irana.
Japan uvozi oko 10 odsto svoje nafte iz Irana, dok Turska uvozi oko 30 odsto svojih potreba iz te zemlje. Iran je zapretio da će odgovoriti na sankcije zatvaranjem Ormuskog moreuza, tranzitnog puta kroz koji prolazi petina svetske nafte.
Gajtner je rekao novinarima u Tokiju da SAD blisko sarađuju sa "zemljama širom sveta da znatno pojačaju pritisak na Iran" tako što će iranska centralna banka biti odsečena od međunarodnog finansijskog sistema čime će se smanjiti zarada zemlje od izvoza nafte. Kina je kritikovala američke sankcije protiv Irana kao neprikladne i
neefikasne.