Indija: Širi se tuberkuloza otporna na sve lekove
Indiju poslednja dva dana hvata panika pošto se pojavila vest da je najmanje 12 pacijenata zaraženo virusom tuberkuloze otpornog na sve lekove koji se koriste za lečenje ove bolesti. Lekari iz Mumbaja nazvali su ovaj tip virusa TDR (engleska skraćenica za "potpuno otporan na lekove"), što znači da je, prema njihovom mišljenju, neizlečiv.
Kako piše list "Tajms of Indija", samo u Nacionalnoj bolnici P.D. Hinduja i Medicinskom istraživačkom centru ima čak 12 otkrivenih slučajeva infekcije ovim virusom. "Slučajevi koje smo klinički izolovali su samo vrh ledenog brega", priznala je dr Amita Atavale iz klinike "Hinduja" u članku objavljenom u subotu.
"Hindustan tajms" je juče objavio da većina bolnica u Mumbaju, pa i u većini gradova u Indiji, nema opremu neophodnu za identifikaciju TDR, zbog čega se može očekivati da će bolest nastaviti da se širi.
Ovo je veoma zabrinjavajuća vest, budući da je tuberkuloza, zajedno s malarijom i sidom, već sama po sebi jedna od najpogubnijih bolesti na svetu. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, u 2009. godini bilo je 9,4 miliona obolelih od tuberkuloze od kojih je umrlo 1,7 miliona.
Lečenje je veoma komplikovano - potrebno je da pacijent najmanje šest meseci prima kombinaciju lekova sa veoma neprijatnim neželjenim dejstvima. Obolela osoba lekove mora da uzima dugo pošto počne da se oseća bolje.
Zbog raskoraka između terapije i simptoma, pacijenti često prekidaju lečenje pre vremena i tako nastaju otporni tipovi virusa tuberkuloze, kao što su MDR, XDR, ili novootkriveni TDR. Prema podacima SZO, od proleća prošle godine zabeleženo je oko 440.000 slučajeva infekcije virusom MDR, kod 150.000 pacijenata sa smrtnim ishodom.