Hoking: Žene su misterija - bog nije
Stiven Hoking je fizičar koji se već više od pola veka uspešno nosi sa problemima kvantne mehanike. Njegov rad, koji je rasvetlio brojne tajne univerzuma, predstavlja izvanrednu pobedu volje nad teškom fizičkom onesposobljenošću. Iako je na pitanje da li bog postoji došao do naučnog odgovora, ugledni fizičar priznaje da i za njega postoji jedna nerešiva zagonetka - žene.
Priznati engleski teoretski fizičar i profesor matematike, koga je slava dovela i u televizijske serije kao što su “Simpsonovi” i “Zvezdane staze”, proslaviće 8. januara 70. rođendan. Tom prilikom će ove nedelje biti održana internacionalna konferencija u njegovu čast na Kembridžu.
Hokingov doprinos kosmologiji je ogroman, premda su mnogi sumnjali da će mu karijera potrajati nakon dijagnostikovane bolesti. Naime, Hoking je u studentskim danima oboleo od progresivnog neuromotoričkog oboljenja koje onesposobljuje i ograničava kretanje i govor.
Pročitajte još:1. Hoking dobio najluđu opkladu u istoriji fizike? 2. CERN-ovo otkriće omogućava putovanje u vreme |
Uprkos bolesti, Hoking je unapredio naše znanje o crnim rupama i "Velikom prasku", kao i o prostor-vreme singularitetima, dokazao Vilerovu hipotezu o očuvanju mase i naelektrisanja čestice kada ona dospe u crnu rupu.
Pored toga, Hoking je sa naučnog stanovišta ponudio i odgovor na večite zagonetke čovečanstva vezane za postojanje boga, zbog kog su mu mnogi poglavari verskih zajednica uputili oštru kritiku.
U svojoj knjizi "The Great Design" iz 2010. godine Hoking tvrdi da su priče o raju i životu posle smrti obične bajke namenjene ljudima koji žive u strahu. On odbacuje religiozna uverenja smatrajući da je ljudski mozak nalik kompjuteru i da ničeg nema nakon momenta u kom mozak neka od komponenti tog kompjutera prestane da funkcioniše.
- Za pokvareni kompjuter nema raja, niti zagrobnog života – tvrdi naučnik.
Njegove opaske povlače oštru crtu između Boga kao metafore i verovanja u vanvremenog tvorca koji upravlja čitavim kosmosom.
- Bog nije neophodan u objašnjenju postanka sveta, jer je svemir ontološki dovoljan sam sebi. Zahvaljujući sili gravitacije, i na osnovu zaključaka komplikovane matematičko-teorijske konstrukcije, koja je u savremenoj fizici označena kao M-teorija, moguće je stvaranje svemira ni iz čega – tvrdi on.
U intervjuu za britanski dnevni list "Gardijan", urađenom povodom Hokingovog 70. rođendana, ovaj bivši profesor matematike na Kembridžu, priznao je da postoji misterija koju nikada neće razotkriti.
- Iako sam mnogo vremena proveo razmišljajući o ženama, one su za mene ostale nerešiva zagonetka - priznaje naučnik.