Libija novo uporište Al Kaide
Pokušavajući da uspostavi jako uporište u Libiji Al Kaida, od početka rušenja Gadafijevog režima, šalje iskusne borce u tu afričku zemlju, javlja CNN. Grad Derna, u istočnoj Libiji, već je postao jedan od najjačih regrutnih centara.
Al Kaida šalje iskusne džihadiste u Libiju u pokušaju da uspostavi borbene jedinice i osnaži svoje prisustvo u toj zemlji, navodi jedan libijski izvor koga su ispitivali zapadni obaveštajci. Kako je izvor otkrio, u redovima džihadista nalazi se veteran koji je bio pritvoren u Britaniji.
Izvor je CNN-u rekao da je lider Al Kaide Ajman al Zavahiri lično poslao tog iskusnog borca u trenutku kada je Gadafijev režim gubio kontrolu nad većim delom zemlje. Džihadista je stigao u Libiju u maju, kada je počeo da regrutuje u istočnom delu zemlje, blizu granice sa Egiptom, a do sada je mobilisao oko 200 boraca.
Zapadne obaveštajne službe su svesne ovih aktvnosti, tvrdi izvor CNN-a. Al Kaidin operativac pokušava da uspostavi uporište u Libiji i on je, prema navodima američke televizije, u obaveštajnim krugovima poznat kao AA. Njegovo ime nije objavljeno zato što britanski zakon o terorizmu to ne dozvoljava.
Kako se navodi, AA je u Velikoj Britaniji širio ideologiju među mladim muslimanima, kada je posle terorističkih napada u Londonu 2005. godine i uhapšen. Krajem 2009. godine, džihadista je pušten posle čega se, u pratnji dva tinejdžera, vratio na avganistansko - pakistansku granicu.
Zapadne obaveštajne službe bile su veoma zabrinute zbog mogućnosti da islamistički ekstremisti stvore uporište u Libiji. Ta mogućnost bila je još realnija ukoliko se ima u vidu da su neki od Al Kaidinih glavnih ljudi potekli iz Libije - poput Atijaha Abd al Rahmana, koji je u avgustu ubijen i Abu Jahje al Libija.
U jednoj od video poruka, u kojoj se, početkom meseca, obratio svojim sunarodnicima, Al Libi je rekao: "Našli ste se na raskrsnici. Sa jedne strane imate mogućnost da izaberete sekularni režim koji će služiti pohlepnim krokodilima Zapada i predstavljati im sredstvo kojim će oni ispunjavati svoje ciljeve. Sa druge strane imate mogućnost da zauzmete snažnu poziciju i uspostavite Alahovu religiju".
Uprkos činjenici da je Gadafijev režim surovo gušio pokušaje uspostavljanja jakog prisustva militantnih grupa, one su uspele da steknu prilično jako uporište u istočnoj Libiji. Dokumenti Al Kaide pronađeni u Iraku 2006. godine pokazali su da su mnogi pripadnici te terorističke organizacije došli baš iz ovih delova Libije.
I u američkoj diplomatskoj depeši iz 2008. godine, koju je objavio "Vikiliks", upozorava se o snažnom prisustvu ektremnih islamista u gradu Derni. Taj dokument, nazvan "Umri muški u Derni", opisuje grad kao najveći "izvor libijskih ratnika" za Al Kaidu u Iraku. Diplomata koji je putovao u Dernu citirao je lokalnog biznismena koji je uporedio mlade ljude iz grada sa junakom kog glumi Brus Vilis.
"Svi oni tvrdoglavo odbijaju da umru tiho. Za njih, otpor protiv koalicionih snaga u Iraku je veoma bitan akt džihada i poslednji otpor protiv Gadafijevog režima", istakao je diplomata.
Visoka stopa nezaposlenosti, diskriminacija od strane Gadafijevog režima i uticaj starijih libijskih džihadista iz Avganistana imali su presudan uticaj u radikalizaciji mlađih generacija.
"To je džihad. Naša obaveza. Pričate sa ljudima koji nemaju mnogo drugih stvari na koje mogu više a budu ponosni", rekao je arapski biznismen američkom diplomati.