Korejci veruju da SSSR još postoji
Blaženopočivši vođa Severne Koreje Kim Džong Il uspeo je da svoju zemlju i podanike drži u medijskoj blokadi, čak i u ovo vreme kada se čini da su informacione tehnologije najdostupnije u istoriji.
Dokumentarna emisija "Gladna deca komunizma" novinara HRT-a Josipa Šarića, koji je ove godine boravio u toj zemlji, donosi šokantne podatke - većina od 25 miliona stanovnika i dalje veruje da Sovjetski Savez postoji, a isto tako nemaju pojma da je kapitalizam odavno osvojio Kinu. Za Korejce i bicikl je luksuz, a država je tek nedavno dozvolila posedovanje privatnih automobila koje kad hoće može da oduzme. Šarić je zabeležio tek deset privatnih automobila u svojoj zemlji.
Procvetaće u 2012. godini
Veliki naslednik odao počast Velikom vođiTelo preminulog vođe Severne Koreje Kim Džong Ila od juče je izloženo u staklenom kovčegu u memorijalnoj palati Kumsusan, mauzoleju gde se od 1994, u kristalnom kovčegu, nalazi i telo njegovog oca, osnivača i prvog vođe Severne Koreje Kim Il Sunga. Državna televizija emitovala je tokom dana prilog iz mauzoleja na kojem je prikazano Džong Ilovo telo prekriveno crvenim pokrivačem, dok mu je glava na belom, valjkastom jastuku. Stakleni kovčeg okružen je cvećem, a na zidu iza sanduka nalazi se crvena zavesa. Novi severnokorejski vođa Kim Džong Un, treći sin preminulog lidera, obišao je juče telo svog oca kako bi mu odao poslednju počast. - Drug Kim Džong Un posetio je telo druga Kim Džong Ila s predstavnicima partije, vlade i vojske da izrazi svoje saučešće i svoj bol - prenela je državna novinska agencija KCNA. |
- U zemlji se sprovodi neviđena cenzura, a vlast manipuliše stanovnicima i ispira im mozak od malih nogu, praktično od rođenja. Ne znaju ništa o promenama na svetskoj sceni za poslednjih nekoliko decenija. Postoji jedan TV kanal i jedne novine koje su pod direktnom kontrolom režima. Ljudi u Severnoj Koreji žive izolovani od sveta - kaže Šarić u pomenutoj emisiji i naglašava da su svi aspekti obrazovanja i kulture u Severnoj Koreji usmereni na poštovanje kulta ličnosti preminulog predsednika i njegovog pokojnog oca, „velikog vođe" Kim Sunga Il.
- Deca u obdaništima provode šest dana u nedelji, a samo jedan dan budu sa svojim porodicama. Vaspitači im usađuju u glavu da sve duguju velikom vođi Kim Džong Ilu i da za sve što imaju moraju da zahvale njemu - kaže Šarić.
- U zemlji ne postoji privatno vlasništvo, luksuz je imati običan bicikl. Na ulicama Pjongjanga vlada neverovatna, zastrašujuća tišina, nema prepoznatljivog žamora. Razlog za to je jednostavan, na istim tim ulicama nalaze se i agenti tajne službe. Ukoliko neko kaže bilo šta što je u suprotnosti sa vladajućom politikom, ili ne daj bože protiv velikog vođe, sledi mu odlazak u neki od tajnih radnih logora. I ne samo njemu, već i čitavoj njegovoj porodici - navodi Šarić u emisiji.
On objašnjava i da Severna Koreja ima izuzetno lošu telekomunikacionu strukturu i zbog toga je moguće maksimalno kontrolisati informacije. Na 100 stanovnika postoje samo dva mobilna telefona i normalno je da su komunikacija i širenje vesti maksimalno usporeno. Stanovništvo nema pristup internetu, imaju ga samo ministarstva, diplomatske četvrti u Pjongjangu i hoteli.
Poseban ugođaj se pravi za strance koji ni u jednom trenutku ne mogu da budu sigurni da li vodiči koje im vlast dodeli pokazuju pravu ili izrežiranu stvarnost.
- Nisam siguran da je izrežirano, ali je u svakom slučaju odlično organizovano - kaže jedan stranac kojeg je Šarić pronašao u Pjongjangu.
Njegov vodič sa znanjem nemačkog ima zanimljivu teoriju o budućnosti Koreje.
- Ne znam da li znate, ali 2012. godine je 100 godina od rođenja Kim Sung Ila i ona je proglašena za godinu našeg ekonomskog procvata. Sada smo politički i vojno jaki, a tada ćemo zaokružiti svoj ekonomski rast - uverava ovaj Korejac.
U emisiji vidimo da Pjongjang ima metro gde se pušta revolucionarna muzika u vozovima koji idu na svakih pet minuta.