EK ruši austrijski Zakon o imigraciji?
Evropska komisija (EK) smatra da zakonom propisano potrebno znanje nemačkog jezika za imigraciju u Austriji nije u skladu sa evropskim pravom, tako da bi taj deo mera za integraciju stranaca mogao pasti. EK smatra da postavljanje uslova o položenom testu znanja nemačkog jezika ne doprinosi, već sprečava integraciju.
Od prošlog leta u Austriji je stupio na snagu novi zakon o imigraciji, koji od stranaca, koji žele da se usele u Austriju, zahteva znanje nemačkog jezika. Sličan zakon je EK već jednom ranije "srušila" u Holandiji.
Evropskom sudu EK je napisala da države članice imaju pravo da zahtevaju "integrativne mere", između ostalih i testove znanja jezika, ali te mere treba da podstiču integraciju, a ne da budu nepremostiv uslov za ulazak u zemlju.
EK se pri tom poziva na pravilnik o spajanju porodica, u kojem stoji da spajanje porodice doprinosi sociokulturološkoj stabilnosti, koja olakšava integraciju stranaca iz zemalja izvan EU. Taj cilj se ovom merom, međutim, minira.
Izjašnjavanje EK nema neposredni uticaj na austrijske zakone, ali će srednjeročno dovesti do ukidanja pravila o znanju nemačkog jezika, smatraju pravnici.
U Holandiji zakon pao
U Holandiji je zahtev za poznavanje jezika pao krajem septembra a važio je samo za državljane Turske što je bilo u suprotnosti sa pravilnikom o spajanju porodica, ali i važećim sporazumom sa Turskom. Ukoliko Evropski sud bude osporio zakon zbog testa iz nemačkog pre doseljavanja, onda bi mogla pasti i obaveza ispunjavanja takozvanog Integrativnog sporazuma. |
"Evropski sud će se priključiti mišljenju EK", uveren je pravnik Johanes Pajerl.
Prema njegovim rečima, ako se sada neko obrati Sudu, za jednu do dve godine biće doneta odluka, koja će potom dovesti do ukidanja zakona.
"Da će preduslov znanja nemačkog jezika važiti još par godina je nerealno", uveren je Pajerl.
Pročitajte još: Merkel: Multikulturna Nemačka je propala |