Otac i sinovi švercovali atomsko oružje
Tri Švajcarska inženjera - otac i dva sina - optužena su pred sudom u Bernu za saradnju sa međunarodnom mrežom krijumčara nuklearnog oružja koja je snabdevala Libiju, saopštili su u utorak tužioci.
Urs Tiner (46), njegov brat Marko (43) i njihov otac Fridrih (74), osumnjiceni su da su mreži krijumčara nuklearnog oružja, koju je vodio arhitekta pakistanskog programa nuklearnog naoružanja Abdulah Kadir Han, prodavali tehnologiju i informacije, saopšteno je iz kancelarije saveznog suda u Bernu.
Tužioci su naveli da su Tineri prihvatili zahtev za skraćen postupak kojim će u sudu biti izbegnuta rasprava o politički osetljivim temama. Zbog saradnje sa krijumčarima, Tineri su skoro deset godina bili pod prismotrom švajcarskih vlasti.
Do razbijanja njegovih operacija 2003, Han je raznim zemljama prodavao opremu poput centrifuga za obogaćivanje uranijuma. Urs Tiner, koji je skoro pet godina proveo u istražnom zatvoru, a 2008. je pušten uslovno, izjavio je godinu dana kasnije u intervjuu za švajcarsku televiziju SF1 da je američkim obaveštajcima dojavio informaciju o isporuci delova za centrifugu namenjenu Libiji.
Isporuka je zaplenjena u italijanskoj luci Tarato 2003, zbog čega je Libija bila primorana da se odrekne pokušaja da nabavi atomsko oružje. CIA je odbila da komentariše slučaj Tiner, ali je svojevremeno govorila da je "razbijanje Hanove mreže istinski uspeh obaveštajne službe, u kome je CIA imala ključnu ulogu."
Podaci objavljeni u knjizi "The Nuclear Jihadist", koju su pisali novinari Daglas Franc i Ketrin Kolins, zasnovanoj na razgovorima sa izvorima iz obaveštajne službe SAD, potvrđuju Tinerovu tvrdnju da ga je CIA regrutovala još 2000. godine. Švajcarski tužioci, međutim, tvrde da pitanje Tinerove saradnje sa CIA ostaje nerešeno, pošto je švajcarska vlada odbila zahtev da otvori istragu tog slučaja.
Vlada Švajcarske je 2007. naredila da dokazni materijal tog slučaja bude uništen, za šta je navela razloge državne bezbednosti. Ta odluka je izazvala negodovanje u Švajcarskoj kao i optužbe da je vlada delovala pod pritiskom Vašingtona.
Tužioci su rekli da su uspeli da povrate kopije nekih dokumenata, ali da su sva ostala uništena. Neindetifikovanom četvrtom optuženiku sudiće se za kršenje švedskog zakona o izvozu nekih vrsta oružja, u odvojenom postupku, rekli su tužioci.