Američki general: Biće rata u Evropi
Nijedno od reagovanja ili analiza "dan posle" senzacionalnog samita Evropske unije, na kojem su Britanci najavili "veliki razvod", nije izazvalo toliko bure kao nekoliko rečenica koje je general Martin Dempsi, prvi čovek američke armije i savetnik predsednika Baraka Obame, izgovorio u novinarska pera nekako usput, u petak kasno uveče u hotelu "For sizons", na sastanku Atlantskog saveta.
-Zabrinut sam zbog mogućih nemira u Evropi. Evropska unija je pred velikim rizikom od sukoba - izjavio je najviđeniji američki vojnik, čovek čija se reč u Vašingtonu poštuje skoro kao Obamina ili Hilari Klinton.
"Naša armija je spremna"
Engleski tabloidi: Evropo, odj...Francuski, nemački i italijanski mediji prepuni su kritika na ponašanje Velike Britanije i premijera Dejvida Kamerona, koji je glatko odbio da potpiše sporazum o izmenama Lisabonskog ugovora, ali im ni Englezi - posebno oni konzervativni, koji Kamerona sada upoređuju sa Čerčilom - nisu ostali dužni. |
Dempsi, čija je zvanična pozicija od početka oktobra ove godine načelnik generalštaba, kazao je da sumnja da će "dil" postignut bez Velike Britanije sprečiti nešto što bi moglo da zaliči na rat na Starom kontinentu, i da je veoma zabrinut zbog mogućeg američkog vojnog angažmana u Evropi.
Znam da će države EU pokušati da usklade svoju monetarnu i fiskalnu politiku. Ali nisam siguran da će to biti lepak koji će na okupu da održi Evropu - naveo je Dempsi, a preneo Bi-Bi-Si. - Zabrinut sam da bi i američke trupe u Evropi mogle da budu izložene zbog mogućnosti građanskih nemira i raspada Unije.
Amerikanci nemaju baš malu vojnu silu u Evropi - širom kontinenta rasuto je oko 80.000 ljudi u uniformi i još 20.000 civila koji rade za vojsku. Najveći deo se nalazi u Nemačkoj, gde su bili još od Drugog svetskog rata.
Zasad se, doduše, "rat" koji najavljuje i od kojeg strahuje Obamin čovek od poverenja odvija samo na verbalnom nivou, dok na videlo izlazi sve ono što se odvijalo iza kulisa Samita u Briselu. Na njemu je, podsetimo, posle britanskog veta na izmene Lisabonskog ugovora, postalo jasno da jedinstvene EU više nema, i da će velika zajednica naroda ubuduće ići na dva koloseka.
Da li će brži biti onaj na kojem je kompozicija od 26 država, sa francusko-nemačkom lokomotivom i tandemom „Merkozi" za upravljačem, ili onaj na kojem je usamljeni britanski šinobus, ostaće da se vidi. Jedno je bilo sigurno, pogotovo posle jučerašnjeg dana - ta će dva koloseka vrlo brzo prestati da budu paralelna.
"Gardijan" je objavio da je u četvrtak uveče jedan visoki francuski zvaničnik britanskom premijeru Dejvidu Kameronu zamerio na prilično originalan način:
- Britanski pokušaji da obezbede svoju privredu tokom pregovora o evru su kao kad čovek ode na svingersku žurku bez svoje žene.
Kameron mu, dok je pakovao kofere za let u London, nije ostao dužan:
- Nikada nisam posećivao nikakve svingerske žurke, i obećavam da to ni ubuduće neću raditi.
Čiji je Evropski sud
Mukotrpni pregovori počeli su oko 19 časova u četvrtak, da bi u pet ujutru narednog dana iscrpljeni francuski predsednik Nikola Sarkozi izašao pred novinare i saopštio da je Britanija blokirala izmenu Lisabonskog sporazuma. To je bacilo u zasenak i sve (male) razlike između Nemaca i Francuza, ali i nateralo poslovično suzdržanu Angelu Merkel da izgubi strpljenje sa Kameronom.
- Mi jesmo pregovarali, ali ne verujem da je Kameron i u jednom trenutku bio sa nama za istim stolom.
Kameron se najviše usprotivio planu da institucije Evropske unije, poput Evropske komisije i Evropskog suda, budu korišćene za osiguravanje fiskalnog jedinstva.
- Evropski sud ne pripada vama - dreknuo je u jednom trenutku, oko 3 ujutru, Kameron na Merkelovu.
- Ali svejedno ćemo ga koristiti - uzvratila mu je nemačka kancelarka.