Dvadeset najtužnijih država sveta
Britanski Institut Legatum sproveo je veliko istraživanje o kvalitetu života kako bi otkrio stanovnici kojih država su najsrećniji ili najtužniji. Kriterijumi koje su uzeli u obzir su: ekonomija, preduzetništvo, vlast, obrazovanje, zdravlje, bezbednost, lične slobode i društveni kapital. Istraživanje je pokazalo da je od 120 istraživanih država najtužnija Centralnoafrička Republika.
Centralnoafrička Republika najnesrećnija je zemlja jer u njoj, između ostalog, 10 odsto dece umire tokom prve godine života. Obrazovni sistem je očajan, a na jednog učitelja dolazi 91 učenik. Igledi za prosperitetom jednostavno ne postoje.
Sledeća na listi je Zimbabve, gde nema građanskih sloboda, političko nasilje je sveprisutno, a korupcija je na najvišim nivoima vlasti dosegla takve razmere da se smatra institucijom poretka.
Pročitajte još: Bogati ponovo pustoše Afriku |
Sledi Etiopija, u kojoj pismenost iznosi samo 30 odsto, stopa neuhranjenih stanovnika je čak 40 procenata, a nezaposlenost 20 posto. Sledeća najtužnija zemlja na svetu je Pakistan, za koji se navodi da ima neodgovornu i nestabilnu vlast. Napominje se i da su Pakistanci netolerantni prema strancima.
Potom dolazi Jemen, koji ima visoku nezaposlenost, nikakvu proizvodnju, slabe šanse za ekonomski rast, a obrazovni sistem je loš i diskriminirajući prema devojčicama.
Sledeći je Sudan. Politički prevrat i rat su zemlju podelili na dva dela, a nezaposlenost je ogromna. Sledi Nigerija, čije je naftno bogatstvo protraćeno u ovoj korumpiranoj državi, punoj socijalnih nejednakosti. Zatim Mozambik, u kojem učitelji u školama drže nastavu u razredima s čak 61 učenikom. Samo 17 odsto stanovnika ima pristup adekvatnim sanitarnim prostorijama.
U listu 10 najtužnijih zemalja još ulazi i Kenija. Korupcija je rasprostranjena, mnogi stanovnici nemaju za hranu i krov nad glavom, a samo njih 15 odsto veruje u izborni proces.
Na listi najtužnijih sledi Zambija, gde prosečni životni vek iznosi 40 godina. Ovo je zemlja sa ogromnim procentom obolelih od tuberkuloze. Potom dolazi Uganda, u kojoj je stopa kriminala visoka, zdravstveni sistem je loš, stope neuhranjenosti su visoke, radna snaga je loše obrazovana...
Poslednjih devet mesta na listi 20 najtužnijih zemalja zauzeli su Kamerun, Ruanda, Iran, Tanzanija, Kambodža, Nepal, Senegal, Indija i Mali.
A sada početak liste: tri najsrećnije zemlje su Norveška, Danska i Australija.