Prevare u EU (2): Mafija pljačka evropski budžet
"Shvatila sam, pripremajući izveštaj o "EU i organizovanom kriminalu", da čak ni institucije poput Europola, Eurodžasta i Interpola, nemaju međusobno dovoljno prohodnih kontakata, već održavaju površnu komunikaciju. Zadatak naše parlamentarne komisije za borbu protiv mafije, koja će raditi na međusobnom povezivanju tih agencija, dovešće ih sve za isti sto kako bismo se suočili sa problemima organizovanog kriminala na konkretan način i zatim koordinirali rad", objašnjava za "Vesti", Sonja Alfano, italijanska poslanica u Evropskom parlamentu.
Zvanični izveštaji nadležnih potvrđuju da mafijaške organizacije i organizovani kriminal izvlače astronomske sume iz budžeta EU. Kombinujući prevaru, ucenu, korupciju i otimanje, organizovani kriminal i mafija su se uvukli u komplikovanu birokratsku arhitekturu Unije i deluju uglavnom nekažnjeno.
U 2010. godini Bugarska i Italija bile su najčešći predmet istraga koje je vodio OLAF (Evropski ured za borbu protiv pronevera). Od ukupno 419 istraga, čak 81 otpada na Bugarsku, a 41 na Italiju. Na trećem mestu je Belgija sa 37 istraga, uz olakšavajuću okolnost da u ovaj zbir ulaze i istrage vođene oko mućki u centrali EU u Briselu.
Prevare u EU: |
Na četvrtom mestu ove neslavne liste je Rumunija (36), a slede: Nemačka (34), Grčka i Velika Britanija (23), Španija (22), Francuska (20), Poljska (17), Holandija (13), Češka (10), Portugal (8), Mađarska i Luksemburg (7), Austrija i Slovačka (6), Irska, Litvanija i Malta (5), Kipar, Slovenija i Švedska (3) i Letonija (2).
Ove istrage omogućile su da OLAF u kasu Unije vrati 68 miliona evra. Najčešće pronevere novca dešavale su se kod predpristupnih fondova (32,9 miliona evra) i subvencija za poljoprivredu (11,9 miliona evra).
Mafijaši se "ugradili"Evropska nevladina organizacija Biro za istraživačko novinarstvo (BIJ) izveštava da kalabrijska mafijaška organizacija Ndrageta samo u jednom delu južne Italije kontroliše 250 preduzeća koja dobijaju subvencije Evropske unije. "U poslednjoj deceniji, Ndrageta je izvukla iz evropskih fondova bar 400 miliona evra", kaže novinar Federiko Gati. Drugi primer mafijaškog biznisa na račun poreskih obveznika EU je izgradnja autoputa dugog 450 kilometara između Salerna i Kalabrije. Organizovani kriminal je iz evropskog budžeta za ovu saobraćajnicu "prelio" 3 odsto vrednosti.
Bugari priznaju, Italijani krijuDok je štampa u Sofiji posvetila mnogo prostora izveštaju OLAF-a prenoseći da je Bugarska ponovo "šampion u korupciji", taj isti izveštaj je u italijanskim medijima - prećutan. Ne slučajno. Sonja Alfano objašnjava da je istraživačko novinarstvo u Italiji "zamrznuto" - do pre neki dan državne medije držala je pod kontrolom Berluskonijeva vlada, a privatni su bili vlasništvo Berluskonija ili njegovih ljudi. Uz to, novinari su loše plaćeni i zastrašivani, pa rade kako im se kaže. |