Prevare u EU (1): Mafije moćnije od država?
Sonja Alfano je italijanska poslanica u Evropskom parlamentu. Njenog oca, novinara po zanimanju, ubila je mafija 1993. godine. Sada je ona pokrenula osnivanje parlamentarnog komiteta za borbu protiv organizovanog kriminala koji je ovih dana počeo sa radom u Briselu i Strazburu.
Kao osnovni cilj, Sonja Alfano u razgovoru za "Vesti" ističe uspostavljanje istih zakona za borbu protiv mafije u svim zemljama EU, jer kako sada stoje stvari, za isto krivično delo za koje kriminalac u Nemačkoj dobija 3 godine zatvora, u Italiji će dobiti samicu i 20 godina robije, jer Italija ima specijalni antimafijaški zakon.
Sonja Alfano u svom izveštaju tvrdi da je polovina država i državnih institucija u EU, zaražena organizovanim kriminalom, a da je druga polovina pod njegovim uticajem. Ona ističe da se procenjuje da na evropskom nivou, mafije ukupno zarade 135 milijardi evra godišnje, ali da je po njenom mišljenju reč je o većoj sumi jer se procenjuje da samo u Italiji mafije zarade 70 milijardi evra godišnje.
- Možemo da kažemo da je reč o konkretnim članicama EU, kao što su Bugarska i Rumunija, ali nisu to samo one. Mnogima je poznato da je u Nemačkoj solidno ukorenjena italijanska mafijaška organizacija koja se zove "Ndrageta", kao što se zna i to da je na primer Španija pravi raj za italijansku mafijašku organizaciju koja se zove "La Kamora". To znači da su uticaj i prisustvo mafije rašireni i da napor moraju da učine svi zajedno kako bi se ta istina malo po malo raščula, kako bi ljudi saznali kakvo je pravo stanje stvari, kaže Sonja Alfano.
Povodom Kosova, o kome su napisani brojni izveštaji u Evropskom parlamentu, ali nikada nijedan nije pomenuo spregu organizovanog kriminala i vlasti u Prištini, Alfano kaže: "Upravo u mom izveštaju se osvrćem na tu situaciju na Balkanu. I upravo zato u mom izveštaju tražim formiranje parlamentarnog komiteta za borbu protiv organizovanog kriminala jer je bilo izveštaja sa praznim rečima koji nisu donosili nikakvo konkretno rešenje problema. I moj izveštaj je odgovor na sve to. Problem je što se tim temama pristupa uvek na površan način, da se ne bi ušlo u konfliktan odnos sa nekom konkretnom zemljom."
Na Kosovu trgovina drogom i organima- Interparlamentarna komisija za borbu protiv organizovanog kriminala treba da bude komisija koja će se baviti analizom Kosova i balkanskih zemalja. Postoji tu problem trgovine drogom i ljudskim organima. Upravo zbog toga, ta komisija mora da bude potpuno nezavisna. Nije normalno da se razgovara sa kriminalcima. Čim je moj izveštaj usvojen u Parlamentu, odmah sam stupila u kontakt sa različitim institucijama, kao što su Europol, OLAF, Eurodžast, sa gospođom Napolitano koja je podsekretar američkog pravosuđa, ali i sa Federalnim istražnim biroom (FBI), jer mi moramo da analiziramo podatke i ukrstimo ih, zaključuje Sonja Alfano. |