Umereni islamisti pobedili u Maroku
Umerena islamistička Partija pravde i razvoja (PJD) proglasila je pobedu na parlamentarnim izborima u Maroku, što bi trebalo da rezultira jačom vladom nakon usvajanja novog ustava koji je predložio kralj Mohamed VI, a kojim su data veća ovlašćenja parlamentu i premijeru.
PJD, koja ima najviše glasača među siromašnom populacijom, biće druga umerena islamistička partija na čelu jedne arapske zemlje od početka niza pobuna tokom "Arapskog proleća".
Ova partija, koja se nada finansijskoj pomoći islamskih zemalja ali želi da izbegne uvođenje strogih islamističkih zakona u društvu, moraće da ujedini snage sa drugim strankama kako bi formirala vladu.
"Na osnovu izveštaja naših predstavnika na glasačkim mestima širom zemlje mi smo pobedili na izborima. Osvojili smo vlast u gradovima Rabat, Kazablanka, Tanger, Kenitra, Sale, Beni Melal i Sidi Ifni", rekao je Lahcen Daodi, iz PJD. On je dodao da je ova stranka osvojila najveći broj mesta u parlamentu.
Glavni rival pobedničkoj partiji bila je "Koalicija za demokratiju", labavi monarhistički blok koga čini osam partija, među kojima i "Patrija autentičnosti i modernizma", koju je godinu dana nakon prethodnih izbora osnovao jedan od kraljevih najbližih ljudi Fuad Ali al-Hima.
Kako prenosi Srna, partija Pravde i razvoja moraće da potraži saveznika za formiranje koalicione vlade, s obzirom da sadašnji sistem glasanja ne dozvoljava nijednoj partiji da ostvari apsolutnu većinu u parlamentu.
Oko 13,6 miliona Marokanaca, od ukupne populacije od 33 miliona, imalo je pravo da glasa na devetim izborima od sticanja nezavisnosti od Francuske 1956. godine.
Odziv birača bio je 45 posto, rekao je ministar unutrašnjih poslova Taib Čerkaui, što je veliki porast od 2007. godine kada je glasalo samo 37 posto od 15,5 miliona registrovanih birača.
Kralj Mohamed VI predložio je niz reformi ove godine, dajući veća ovlašćenja parlamentu i premijeru, a u pokušaju da izbegne nerede i sudbinu Tunisa, Libije, Egipta, Jemena i Sirije.
Ipak, iako je prebacio više ovlašćenja na vladu, kralj i dalje ima glavnu reč kada se radi o ekonomiji, bezbednosti i religiji.