SAD: Smanjenje budžeta ugrožava antiraketni štit?
Američki Kongres moraće do sledeće sedmice da usaglasi planove za smanjenje budžetskog deficita za 1.200 milijardi dolara, što bi u velikoj meri moglo da se odrazi i na planove za postavljanje antiraketnog štita u Evropi.
Ako o tome ne bude postignut dogovor do isteka roka u sredu, novi zakon predviđa automatsko smanjenje troškova federalnim vlastima, uključujući tu i budžet za vojsku.
Iako se ne zna šta bi sve moglo da bude obuhvaćeno smanjenjem vojnog budžeta, malo je verovatno da bi vrlo skup program postavljanja antiraketnog štita u Evropi bio izuzet od štednje.
Američki zvaničnici su potrebu postavljanja antiraketnog šita u Evropi do sada pravdali time da na taj način žele da spreče potencijalne napade iz Irana na saveznike u Evropi.
Ministar odbrane Leon Paneta već je upozorio da bi projekat izgradnje evropskog antiraketnog štita mogao da bude ugrožen ako specijalni pregovarački panel, poznat kao Superkomitet, ne uspe da postigne dogovor o budžetu.
Da bi se to postiglo, kongresmeni koji čine taj panel moraće da u narednih nekoliko dana prevaziđu sve razlike i postignu dogovor do srede, kada ističe rok. Superkomitet čine po šest kongresmena iz redova demokrata i republikanaca.
Smanjenje troškova u vojsci moglo bi da utiče najviše na mornaricu, ali se ne očekuje značajnije smanjivanje američkog vojnog prisustva u Evropi koje je ionako već redukovano posle Hladnog rata. SAD su do 1989. u Evropi imale 200.000 vojnika, a sada imaju nešto više od 40.000.