Novi snimci misterioznih građevina u Kini
Na internetu su se pojavile nove fotografije sa ''Google Earth'' koje su pre nekoliko dana zahvaljujući ''Google Mapsu'' iscurile u javnost, a prikazuju neobične ogromne poligone u zabačenim područjima Tibetanske visoravni. Iako nema zvaničnih objašnjenja o kakvim se zapravo strukturama radi, u medijima se pojavilo nekoliko verzija.
Džonaton Hil, stručnjak Centra za letove na Mars na Državnom univerzitetu Arizone, odakle se upravlja brojnim kamerama koje se koriste u misijama na Crvenu planetu, kaže da su te formacije gotovo istovetne kao mete koje su SAD koristile za kalibraciju špijunskog satelita “Korona” tokom ‘60-ih godina prošlog veka.
Iako postojanje tih meta za kalibraciju deluje sumnjivo, zapravo i nije, jer Kina ne krije da upravlja satelitima, kao i mnoge druge zemlje, uključujući SAD, piše danas britanski "Dejli mejl".
- Najupečatljivije dve slike rešetke ispreplitanih belih linija predstavljaju ciljeve za podešavanje instrumenata špijunskih satela. Satelitska kamera se fokusira na rešetku i koristi njene koordinate za orijentaciju u svemiru - objasnio je on.
Prema pisanju "Gardijana", džinovske plave strukture su takođe identifikovane: reč je o najvećoj fabrici na svetu za proizvodnju đubriva od potaše, to jest hemijskih jedinjenja kalijuma, koja se nalazi kod slanih jezera Lop Nur.
Ako je nađete na ''Vikipediji'', videćete identičnu fotografiju, mada nije isključeno, ako ste ljubitelj teorija zavere, da se tu krije i nešto zlokobnije. Na jugozapadnom obodu jezera zaraznaje se i džinovski rudnik kalijuma.
Većina ostalih snimaka takođe prikazuje formacije u blizini Lop Nura, gde se nekada nalazio poligon za testiranje nuklearnog oružja i još uvek je tajna vojna lokacija.
Ako se slika uveća, vide se tragovi eksplozija i otpad, što ukazuje na mogućnost da je došlo do eksplozije raketnog silosa ili da je ta struktura korišćenja za vežbe iz gađanja. Neke snimke ipak nije lako objasniti, recimo nešto što liči na džinovsku električnu mrežu u čijoj se neposrednoj blizini nalaze lako prepoznatljive turbine na vetar.
Turbine možda nisu nikakva tajna, kao recimo tajni vojni poligoni, ali su svakako predstavljaju najjasniju sliku iz svemira o rastućoj moći Kine.