Suspendovan štrajk medicinskih sestara
Nezavisna komisija za radne odnose odlučila je u sredu uveče da na 90 dana suspenduje štrajk medicinskih sestara u Viktoriji. Komisija koja predstavlja arbitražno telo za radne sporove, utvrdila je da su štrajkom koji je započet u subotu, bolnički kapaciteti smanjeni za čak 900 ležajeva što je uticalo na zdravlje i bezbednost pacijenata.
Ovom odlukom uključenim stranama u sporu dato je 90 dana da pronađu rešenje. Federacija medicinskih sestara Australije pokušala je da štrajkom za svoje članove izdejstvuje veće plate i bolje uslove rada, među kojima su povišica od 18,5 odsto tokom naredne tri godine i osam meseci.
Sindikat je tražio da vlada ne menja propise o minimalnom broju medicinskog osoblja u odnosu na broj pacijenata. Sada kada je štrajk, makar privremeno zamrznut, pacijenti mogu da odahnu od mnogobrojnih problema koje su imali zbog nemogućnosti da se podvrgnu zakazanim operacijama ili zbog bolesti pronađu mesto u bolnicama koje su radile uz redukovan broj sestara.
U sredu, petog dana štrajka, sindikat medicinskih sestara najavio je ponudu da se vrati za pregovarački sto, te omoguće povratak u bolnice određenom broju
Pacijenti nisu ugroženi?
|
pacijenata, pod uslovom da i vlada pokaže dobru volju da se pregovora oko ključnih pitanja. Za štrajkače je bilo važno da vlada ne smanji minimalan broj medicinskih sestara, koji je zakonom propisan da se brine po bolničkom odeljenju.
Pregovori u Nezavisnoj komisiji za radne odnose, odvijali su se iza zatvorenih vrata. Sindikat je tvrdio da je tek sada spreman "za konstruktivnu arbitražu", ali posle ozbiljnih kritika medija da su štrajkom dovedeni u opasnost pacijenti, koji nepotrebno dugo čekaju na pomoć. Sindikat je "omekšao" svoje zahteve, obrazlažući to željom da pomognu pacijentima.
Stanje u bolnicama, čije medicinsko osoblje štrajkuje, sve je gore, zbog čega je ministar zdravlja Dejvid Dejvis apelovao da se štrajk prekine i pronađe hitan dogovor.