Kineski egzekutor: Ubijanje nije komplikovano
"Nije tako komplikovano kao što ljudi misle“, priznao je egzekutor Hu Ksiao novinarima kineskog lista Beijing Evening News.
"Koristimo pušku, stanemo na udaljenost od oko četiri metra od osuđenog zatvorenika s cevi dugačkom jedan metar, naciljamo, pritisnemo okidač, i to je to", otkrio je Hu, dajući svetskoj javnosti retku priliku da dozna detalje o sprovođenju smrtne kazne u Kini.
Smrtna kazna i zbog mita
U Kini se smrtna kazna može presuditi navodno u slučaju čak 55 kaznenih dela, i za privedni kriminal ili korupciju. U julu ove godine Zang Čhudžijang, bivši potpredsednik China Mobilea, osuđen je na smrt zbog uzimanja mita. Zbog korupcije su istu kaznu dobili i zamenici gradonačelnika u gradovima Hangzhou i Suzhou. Smrtna kazna se pre 1997. godine propisivala i za ubijanje pandi. Utaja poreza te krijumčarenje zlata i srebra navodno su skinuti s popisa ove godine. |
Hu, inače bivši vojnik, pridružio se policijskim snagama pre 19 godina, a egzekucije su, tvrdi, neinventivan deo posla pravosudnog policajca, u kojem obično nema iznenađenja. Ono ga je dočekalo samo jednom.
Naime, većina zatvorenika osuđenih na smrt, priča Hu, toliko je prestravljena da ne može stajati na nogama.
"Za vreme egzekucije zatvorenici kleče na tlu, no taj jedan bivši vojnik osuđen za ubistvo ustao je i počeo trčati. Rezultat: upucali smo metu u pokretu - hladno se prisetio Hu, koji je, kad se priključio policiji, prošao i trening za egzekuciju.
Prvo je morao posmatrati dva izvršenja smrtne kazne te nakon toga pregledati leševe. Danas, priča Hu, mladim policajcima treba više vremena da se priviknu na taj deo posla nego što je trebalo njemu.
Kad je prvi put smaknuo zatvorenika, tvrdi, uopšte nije bio nervozan. Nervoza ga je uhvatila tek drugi put.
"Bojao sam se da neću pucati ravno i da ću postati predmet sprdnje među svojim kolegama", ispričao je Hu, koji se ne dvoumi kada je u pitanju posao koji radi.
Za njega sve je jednostavno, svi su osuđenici zaslužili ono što su dobili zbog zločina koje su počinili.
"Za starije pravosudne policajce izvršenje egzekucija odavno je rutinski posao", uveren je Hu.
Prema izveštajima svetskih medija i aktivista za ljudska prava o broju pogubljenih osoba, to bi zaista moglo biti tačno. Naime, smrtna kazna u Kini obavijena je velom tajne. Većina smaknuća sprovede se tajno i u tišini, a kineske vlasti ne objavljuju statistiku (smrtna kazna se smatra državnom tajnom). Jedino čim se može raspolagati su izveštaji organizacija koje se bore za zaštitu ljudskih prava.
Prema njihovom izveštaju, kineske vlasti godišnje ubiju po nekoliko hiljada osoba, više nego bilo koja druga zemlja na svetu.
Upravo se “hiljade” spominju i u kontekstu prošle, 2010. godine. U istom razdoblju, u Sjedinjenim Državama pogubljeno je 46 zatvorenika, a u Iranu između 252 i 388 (zavisno od izvora).