Sonda zaglavljena u orbiti neće stići do Zemlje
Ruska sonda koja je je ostala u Zemljinoj orbiti raspašće se kada u januaru uđe u Zemljinu atmosferu, ako ruski naučnici do tada ne uspeju da je poprave, izjavio je u ponedeljak direktor kosmičke agencije Roskosmos Vladimir Popovkin.
"Veoma su mali izgledi da (sonda) stigne do Zemlje. Nema nikakve sumnje u to, ona će se dezintegrisati pri ulasku u atmosferu", rekao je Popovkin, prenose ruske novinske agencije.
Bespilotna svemirska letelica "Fobos-Tlo" lansirana je prošle sedmice, ali je zbog kvara ostala u Zemljinoj orbiti, umesto da se uputi prema Marsovom mesecu Fobos, sa kojeg je trebalo da pokupi uzorke tla.
Naučnici od tada bezuspešno pokušavaju da je reprogramiraju. Prema Popovkinovim rečima, na popravci sonde moći će da se radi do početka decembra, posle čega će biti zatvoren "balistički prozor" za njeno putovanje prema Marsu.
"Postoji jedna šansa, ali trenutno ne uspevamo da dobijemo potrebne telemetričke podatke", rekao je direktor Roskosmosa.
"To je neuspeh ruske astrofizike", priznao je Popovkin, ocenivši da "Mars ne voli Zemljane", pošto su u prošlosti mnoge misije na Mars, sovjetske, američke, evropske i japanske, bile neuspešne.
"Fobos-Tlo", vrednosti 170 miliona dolara, prva je interplanetarna misija Rusije otkako je 1996. godine propala njena robotska misija na Mars. Tada se bespilotna svemirska letelica srušila na Zemlju ubrzo po lansiranju zbog kvara motora.
Agencija Interfaks prenela je 11. novembra da su izgledi za spasavanje sonde veoma mali i da će se, ako pokušaji osposobljavanja letelice ne uspeju, ona srušiti na Zemlju. Tada je kao datum "pada" pomenut 3. decembar.
Veteran američke svemirske agencije NASA Džejms Olberg, koji radi kao konsultant za svemirske misije, upozorio je prošle sedmice da će se, ako eksperti ne uspeju da poprave sisteme na sondi, tone njegovog izuzetno toksičnog goriva pretvoriti u najopasniji mogući objekat stvoren čovekovim rukama koji će pasti na Zemlju iz Orbite.
Tvorac "Fobos-Tla", ruska kompanija Lavočkin, opisala je svoje delo kao najteži svemirski brod svih vremena, pri čemu je najveći deo njegove težine - 13,2 metričke tone - gorivo.