Američki marinci pred vratima Kine
Azijsko-pacifički region je od strateškog značaja za SAD zbog nepodeljenog prirodnog bogatstva, ali i zbog borbe za prevlast u tom delu sveta između Kine, SAD, Japana i Indonezije. Da misle ozbiljno Amerikanci pokazuju i povećanjem svog vojnog prisustva u regionu.
Barak Obama je u Australiji najavio sporazum o otvaranju baze za 2.000 marinaca u Darvinu, na severnoj strani ostrva, gde će se uvežbavati i izvoditi zajedničke vežbe s australijskim snagama.
Ugovor o saradnji se ocenjuje kao prvi korak o trajnijem američkom vojnom prisustvu u Australiji, gde bi brodovi SAD mogli biti stacionirani i u Pertu i drugim lukama odakle bi brže mogli da reaguju na regionalne krize ili humanitarne potrebe, nego iz Havaja ili iz Kalifornije. To je deo velikog pomaka da se SAD vrate u "azijsku priču".
Obama izbegava pominjanje Kine u kontekstu instaliranja baze marinaca, iako se ugovor već tumači kao američki odgovor na sve snažniji kineski uticaj i vojnu snagu u regionu. Većim vojnim prisustvom u regionu SAD dobijaju i mogućnost da razreše potencijalne sukobe oko teritorijalnih sporova u južnim morima bogatim naftom i gasom kuda idu i glavni azijski pomorski putevi.
Azija je bila prioritet spoljne politike Obamine administracije od njegovog prvog dana u Beloj kući, ali su ratovi u Iraku i Avganistanu, kriza u Libiji i na Bliskom istoku nužno skrenuli njegovu pažnju na druge delove sveta.
Smanjenjem američkog prisustva u tim sukobima pojavila se mogućnost da se demokrate više usredsrede na Aziju i Pacifik, kao "region koji će stvarno odrediti budućnost 21. veka".