Rusi ne mogu da spasu otrovnu sondu
Izgledi za spasavanje ruske bespilotne svemirske letelice koja je zbog kvara ostala u orbiti Zemlje veoma su mali, a planeti preti ozbiljna opasnost kada se ona sa preko 13 tona izuzetno toksičnog goriva obruši.
"Prošle noći (između četvrtka i petka) preduzeto je više pokušaja dobijanja elemetričkih podataka iz letelice. Nijedan nije urodio plodom. Šanse za spas sonde su praktično jednake nuli", rekao je agenciji Interfaks neimenovani izvor iz kosmičog sektora.
Svemirska letelice "Fobos-Tlo" lansirana je u utorak veče sa ruskog kosmodroma Bajkonur u Kazahstanu uz pomoć rakete Zenit-2. U planu je bilo da otputuje do Marsovog meseca Fobos i sa njega pokupi uzorke tla. Sonda se odvojila od rakete, ali se njeni motori nisu upalili i ostala je u orbiti Zemlje. Pretpostavlja se da motori ne rade zbog kvara na navigacionom sistemu svemirskog broda. Eksperti pokušavaju da resetuju kompjuterski program letelice da bi proradio pre nego što se baterije isprazne.
Astronomi-amateri su prvi uočili probleme jer su videli da letelica ne napušta Zemljinu orbitu.
Ako kontrolori letenja ne uspeju da poprave sisteme na "Fobos-Gruntu", tone njegovog izuzetno toksičnog goriva pretvoriće se u najopasniji mogući objekat stvoren čovekovim rukama koji će pasti na Zemlju iz orbite, upozorili su eksperti.
Spor oko tajminga pada sonde na Zemlju
Postoje oprečne prognoze kada bi sonda mogla da padne na površinu planete. Agencije su prenele procene, zasnovane na podacima američkog sistema kontrole kosmičkog prostranstva Strateške komande NORAD, da bi "Fobos-Graund" mogao da padne na Zemlju već 26. novembra.
Međutim, izvor agencije RIA Novosti tvrdi da sonda neće pasti pre 3. decembra ukoliko do tada "ne bude reanimirana". Prema mišljenju sagovornika te agencije, stanica koja se nalazi u zemaljskoj orbiti gubi na visini polako, dok drugi izvor navodi da bi aparat mogao da leti od tri nedelje do mesec dana.