Rusi jure svoju smrtonosnu letelicu po Zemljinoj orbiti
Ruski naučnici grozničavo ceo dan nastoje da pokrenu motore bespilotne svemirske letelice koja treba da otputuje do Marsovog meseca Fobos i pokupi sa njega uzorke tla, a koja je zbog kvara posle lansiranja ostala u orbiti Zemlje.
Svemirski brod "Fobos-Tlo" uspešno je sinoć lansiran sa ruskog kosmodroma Bajkonur u Kazahstanu uz pomoć rakete Zenit-2. Letelica se 11 minuta kasnije odvojila od rakete, a planirano je da potom dva puta upali svoje motore kako bi uhvatila pravac ka Marsu. To se, međutim, nije dogodilo i "Fobos- Tlo" je ostao u orbiti Zemlje.
Šef Ruske federalne svemirske agencije Vladimir Popovkin je izjavio da oba motora ne rade, verovatno zbog kvara na orijentacionom sistemu svemirskog broda. On je rekao da svemirski inžinjeri imaju tri dana da resetuju kompjuterski program letelice kako bi on proradio pre no što baterije prestanu da funkcionišu.
Veteran američke svemirske agencije NASA Džejms Olberg, koji sada radi kao konsultant za svemirske misije, smatra da je i dalje moguće povratiti kontrolu na letelicom "Fobos".
"S obzirom da će baterija raditi još nekoliko dana, i da se brod lagano pomera iz pozicije koja je optimalna za hvatanje željenog kursa ka Marsu, u toku je trka sa vremenom da se povrati kontrola nad brodom, da se utvrde potencijalni problemi u kompjuterskom kodu i da se motorima pošalju komande za njihovu kontrolu u vanrednoj situaciji", rekao je Olberg agenciji Asošijeted pres.
Prema njegovim rečima, "s obzirom na koren ovog kvara, ne radi se o nečem neizvodljivom".
Olberg je, međutim, upozorio da napore za uspostavljanje kontrole nad brodom usporavaju ograničenja u komunikacionoj mreži između Zemlje i svemira, što je primoralo rusku kontrolu letenja da zatraži pomoć za tačno lociranje letelice - od najšire javnosti u Južnoj Americi.
Astronomi-amateri bili su prvi koji su uočili probleme sa brodom, jer su videli da letelica ne napušta Zemljinu orbitu.
U svemiru nikakvog Progressa
O problemima sa kojima se suočava ruski svemirski program od propasti Sovjetskog saveza možete pročitati OVDE. |
Ovaj slučaj, poslednji u seriji problema sa lansiranjem svemirskih brodova, pobudio je strahovanja u vezi sa stanjem ruske kosmičke industrije. Ruska svemirska agencija je saopštila da će uspostaviti sopstvenu inspekciju za kontrolu kvaliteta u fabrikama lansiranih raketa.
"Fobos-Tlo", vredan 170 miliona dolara, prva je interplanetarna misija Rusije otkako je 1996. godine propala njena robotska misija na Mars. Tom prilikom, bespilotna svemirska letelica se srušila na Zemlju ubrzo pošto je lansirana, a uzrok je bio kvar na motoru.
Ako kontrolori letenja ne uspeju da poprave sisteme na "Fobos-Gruntu", tone njegovog izuzetno toksičnog goriva pretvoriće se u najopasniji mogući objekat stvoren čovekovim rukama koji će pasti na Zemlju iz Orbite, upozorio je Oberg.
"Oko sedam tona nitrogen teroksida i hidrazina koji se mogu smrznuti pre konačnog ulaska u atmosferu, pretvoriće se u najsmrtonosniji mogući satelit svih vremena koji će pasti na Zemlju. Ono što je trebalo da bude najteža međuplanetarna svemirska letelica svih vremena može se pretvoriti u jednu od najtežih svemirskih olupina koja će ikada pasti na Zemlju - bez kontrole", dodao je Oberg.
Tvorac "Fobos-Tla", ruska kompanija "Lavočkin", opisala je svoje delo kao najteži svemirski brod svih vremena, pri čemu najveći deo njegove težine - 13,2 metričke tone - otpada na gorivo.
Ukoliko popravka bude uspešna, "Fobos-Tlo" će stići do Marsove orbite u septembru 2012. godine i spustiće se na Fobos - jedan od dva Marsova meseca - do februara 2013. godine. Povratak na Zemlju, sa prikupljenih 200 grama uzorka tla, očekuje se u avgustu 2014. godine