Libija suočena s krvnim osvetama
Libijskim vlastima će, prema rečima privremenog premijera ove zemlje Abdula Rahima el Kiba, biti potrebni meseci da bi razoružale sve pobunjenike koji su učestvovali u pobuni protiv Moamera Gadafija.
Posle više od dve nedelje od ubistva bivšeg libijskog vođe, posle kojeg je usledilo proglašenje oslobođenja, ovom zemljom širi se novi talas nasilja pošto je “vendeta” glavna reč među plemenima, a o krvnim osvetama pričaju i Gadafijevi saplemenici i borci iz Misrate, grada koji su opsedale pukovnikove snage.
- Zar ćete zaboraviti ako vam je neko bez razloga ubio sina? Ne, nećete zaboraviti. Ljudi ovde nikada ne zaboravljaju. Biće krvnih osveta - kaže Hadž abu Muhamed, član Gadafijevog plemena Gadafa.
Izlaganje Gadafijevog tela u Misrati tokom četiri dana razbesnelo je članove njegovog plemena, kao i odluka novih vlasti da ga sahrane na tajnoj lokaciji u pustinji nakon odbijanja zahteva Gadafijevih saplemenika da preuzmu i ukopaju telo. Mnogi Libijci plaše se građanskog rata koji bi mogao da izbije između plemena ukoliko Nacionalni prelazni savet ne smiri netrpeljivosti koje su stvorene sukobima započetim u februaru ove godine.
Glavna libijska plemena* Za Gadafija: Gadafa, Magarha, Tuarezi, Barasa |
- Ukoliko ne osiguraju pomirenje između plemena, nastaće krvoproliće - tvrdi Abdulah, mladi pripadnik plemena Gadafa.
Privremeni premijer Keib kaže da nove vlasti garantuju izgradnju nacije koja poštuje ljudska prava.
- Ali, treba nam vreme - navodi Kib, čiji je mandat ograničen na osam meseci, period u kojem se on nada da će svi pobunjenici položiti oružje i vratiti se svojim profesijama.
Kako će Nacionalni prelazni savet to ostvariti, nije baš jasno, pošto ovo telo tek priprema prelazne zakone koji bi trebalo da zauzdaju osvetu nad pristalicama bivšeg Gadafijevog režima. Mustafa Abdul Džalil, šef ovog saveta, izjavio je da je prelaznim vlastima neophodno da što pre dođu u posed Gadafijevih milijardi evra koje su zamrznute u inostranstvu, kako bi krenuli u program razoružavanja bivših boraca. Tokom sukoba u Libiji mnoga skladišta oružja su opljačkana, a deo naoružanja završio je izgleda i kod palestinskog islamističkog pokreta Hamas u pojasu Gaze.
U međuvremenu, u Gadafijevom rodnom gradu Sirtu nastavljeno je prebrojavanje žrtava, a Međunarodni komitet Crvenog krsta objavio je da je u protekle dve nedelje pronađeno više od 400 leševa.