Stigli sa “Marsa” i dobili 95.000 dolara
Posle 520 dana boravka u uslovima sličnim onim na Marsu, u petak se šest dobrovoljaca vratilo u svakodnevni život. Ruski specijalisti su pratili zdravstveno stanje ali i ponašanje kosmonauta koji su “leteli” i “sleteli na Mars”. Bio je to jedan od najvećih eksperimenata kosmičke medicine.
Po izlasku iz kosmičkog broda, šest kosmonauta se srelo sa rodbinom i prijateljima a dobiće i nagradu od 95.000 dolara.
Inače, upravo 520 dana je potrebno da čovek stigne do Marsa i vrati se na Zemlju. Ekipu dobrovoljaca su činili građani Rusije Aleksej Sitejev, komandir “kosmičkog broda”, lekar Suhrob Kamolov, istraživač Aleksandar Smoljevski, pa Francuz, inženjer Šarl Romen, i istraživači Italijan Dijego Urbina, kao i Kinez Van Juz. Kinez je u kosmičkom brodu za Mars proslavio dva svoja rođendana.
Do sada kosmonauti nisu proveli toliko vremena u takvim uslovima. Rekorder boravka u kosmosu je inženjer Sergej Krikaljov koji je 1991-1992. proveo 311 dana. Od žena, rekorderka Amerikanka Pegi Uitson sa 180 dana.
Cilj eksperimenta je bio da lekari spoznaju kako da se rešavaju mogući zdravstveni problemi na tako dugačkom putovanju.Pratilo se kako reaguje čovekov organizam na tako dugom putu u uslovima ograničene rezerve hrane i kiseonika. Kosmonauti su bili ograničeni i u komunikacijama sa Zemljom.
Najteži eksperimentDva kosmonauta su izašla iz broda na površinu “Marsa”. Oni tvrde da je taj deo eksperimenta bio najteži. Aleksandar Suvorov ističe da su ta dva kosmonauta pokazala i svojevrsnu hrabrost jer su morali da podnesu i velike fizičke napore. |
Aparature koje prate zdravlje kosmonauta pokazale su da nijedan od njih nije imao ozbiljnije probleme. Posebno su zadovoljni psiholozi koji kažu da je “sačuvan timski duh”.
- Vrlo je važno da je i naša tehnika besprekorno radila u uslovima koji su slični onima koji će biti kad se i stvarno bude letelo na Mars - objašnjava šef projekta Aleksandar Suvorov.
Profesor Jurij Bubejev, šef tima psihologa, kaže da je vrlo važan deo eksperimenta održavanje dobrog raspoloženja kosmonauta.Sva ta iskustva koristiće se i za rad na Međuranodnoj kosmičkoj stanici, koja se sada nalazi u Zemljinoj orbiti.