Prijatelji Srbije u britanskom parlamentu
Poslanici parlamenta Velike Britanije osnovali su grupu prijateljstva sa Srbijom, neformalno telo koje za cilj ima jačanje odnosa dve zemlje. Svoje aktivnosti ono će sprovoditi pre svega kroz parlamentarnu diplomatiju, piše beogradski dnevni list "Danas".
Grupa, oformljena u oktobru, okuplja poslanike iz svih značajnijih političkih partija, uključujući one najveće - Konzervativnu, Laburističku i Liberalno-demokratsku, a na njenom čelu je Karen Lamli, konzervativka iz okruga Redič.
Kako "Danas" saznaje, među prvim aktivnostima grupe prijateljstva biće zvanična poseta Skupštini Srbije u decembru.
Parlamentarna diplomatija, ali i u Britaniji veoma snažan institut postavljanja poslaničkih pitanja članovima vlade, mogli bi da budu glavni mehanizmi delovanja ove grupe poslanika koji su odlučili da se posvete jačanju odnosa sa Srbijom, objasnili su sagovornici našeg lista iz Londona.
S druge strane, u Skupštini Srbije već dve godine postoji grupa prijateljstva s Britanijom, na čijem je čelu zamenica šefa poslanika URS Suzana Grubješić.
Karen Lamli rekla je za "Danas" da je sarađujući s ljudima iz Srbije došla na ideju da osnuje parlamentarnu grupu prijateljstva. "Tokom rada za Vestminstersku fondaciju za demokratiju i kroz saradnju sa G17 plus i DSS, razvijala sam posebno interesovanje za Srbiju. Mnogo sam putovala po vašoj zemlji, ali i po Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini. Tako sam došla do ideje da formiram grupu prijateljstva“, navodi Lamli.
Upitana za planove u narednom periodu, Lamli kaže da misli da je veoma važno da se skrene veća pažnja na Srbiju i da će u decembru doći u Beograd kako bi se sastala s poslanicima Narodne skupštine, s kojima je nedavno razgovarala u parlamentu Velike Britanije.
Može da bude korisno, ali je često "mrtvo slovo na papiru"
Vatroslav Vekarić, bivši diplomata i stručnjak za međunarodnu politiku, za Danas kaže da su grupe prijateljstva uobičajena praksa u svetu.
"Svaki parlament formira grupe prijateljstva s pojedinim državama i određeni broj poslanika je zadužen da te odnose neguje. To je normalna pojava i ne treba je precenjivati, mada svakako je dobra vest da se Srbija našla među zemljama s kojima će deo poslanika britanskog parlamenta uspostavljati bliže odnose“, naveo je Vekarić.
Srpska skupština ima grupe prijateljstva s četrdesetak zemalja. Upitan u kojoj meri Srbija to koristi za razvoj parlamentarne diplomatije, kako se sve ne bi svelo na puka turistička putovanja poslanika, Vekarić objašnjava da, uz dragocene izuzetke, sve često ostaje mrtvo slovo na papiru.
"Takav vid saradnje može da bude dobro sredstvo unapređenja odnosa i, ako se pametno koristi, uz postojanje odgovarajućeg napora i entuzijazma, to je kanal koji može mnogo da pomogne u približavanju stavova, upoznavanju s problemima.
Interes je svake normalne i otvorene zemlje da ima razvijenu parlamentarnu saradnju, koja je drugačija od one koju imaju vlade. Parlamenti su tu da doprinesu opštem zbližavanju i upoznavanju, a i da daju osnovu za dugoročnije korake“, zaključuje Vatroslav Vekarić. |
Uskoro o ukidanju viza?
Grupa koja predstavlja mlade srpske profesionalce u Velikoj Britaniji lobira u britanskom parlamentu za ukidanje viza građanima Srbije.
Kako je objavio Balkan insajt, "Srpski siti klub" pokrenuo je kampanju slanja pisma tamošnjim poslanicima, u kojem traže da se priključe akciji omogućavanja građanima Srbije da slobodno putuju u Britaniju.
Prema rečima Nataše Kočiš iz "Srpskog siti kluba", sve srpske organizacije u Velikoj Britaniji su se pridružile akciji i značajan broj ljudi već je pisao poslanicima. Inače, kako se navodi, britanske parlamentarce obavezuje zakon da odgovore na svako pismo koje zvanično prime.
"Preko naših kontakata u parlamentu, saznali smo da bi rasprava o liberalizaciji viznog režima građanima Srbije mogla uskoro da se dogodi, ali nismo dobili još tačan datum“, rekla je Nataša Kočiš a prenosi B92.