Bivši ''skinhed'' hteo da skine tetovaže kiselinom
Amerikanac Brajon Vidner, bivši vođa bande koja propagira nacizam, podvrgao se veoma komplikovanoj laserskoj intervenciji da bi sa lica skinuo rasističke tetovaže i otpočeo normalan život. Njegovo iskustvo zabeležile su kamere u dokumentarcu „Brisanje mržnje”.
Brajon je godinama bio aktivista jedne od najozloglašenijih rasističkih organizacija u SAD, a svoja uverenja ponosno je pokazivao na licu na kome nije bilo nijednog neistetoviranog centimetra.
Godine 2006. se oženio i tada je zajedno sa suprugom Džuli počeo da preispituje svoja uverenja. Prevagnula je želja za porodicom i krenuo je u mukotrpnu potragu za načinom da se otarasi tetovaža. U periodu kada je počeo da menja svoj život iz korena, Vidner je u jednom trenutku čak došao do beznadežne faze u kojoj je bio spreman da uroni lice u kiselinu.
Očajna, Vidnerova supruga Džuli učinila je nešto do tada nezamislivo. Kontaktirala je Afroamerikanca - zakletog neprijatelja svih rasista. Deril Lamont Dženkins vodi grupu "One People's Project" u Filadelfiji. 43-godišnji aktivista trn je u oku neonacističkih sledbenika, objavljujući na internetu njihova imena, te upozoravajući ljude na njihova okupljanja.
Preko Dženkinsa, porodica Vidner stupila je u kontakt sa Džozefom Rojem, istražiteljem neprofitne organizacije SPLC, koja prati ekstremne organizacije. Vidner je Roju otkrio mračne tajne raznih grupa ''skinhedsa'', njihovu hijerarhiju i sl., te je pristao da održi govor na godišnjoj konvenciji SPLC-a, na kojoj prisustvuju pripadnici policije iz svih krajeva SAD-a.
Zauzvrat, Roj je obećao nešto nikad pre učinjeno, zatražio je od organizacije
pronalaženje donora koji bi bivšem rasistu Vidneru platio operaciju uklanjanja tetovaža. U međuvremenu, finansijski i emotivno, Vidnerov život postao je još teži.
Jedva se brinuo o obitelji čisteći sneg i obavljajući razne kućne popravke za sitan novac. Da situacija bude još gora, rasistička zajednica saznala je za njegovu izdaju. Obitelj se suočila s pretnjama smrću. Ujutro su pronalazili svinjski izmet na automobilu, neprekidni noćni telefonski pozivi, uznemirujuće pismene poruke, itd.
Nekoliko meseci kasnije, Roj je ponovo stupio u kontakt sa Vidnerom i rekao mu da je pronašao neimenovanog donora koji je za njegovu operaciju spreman da plati 35.000 dolara, ali uz nekoliko uslova - da redovito posećuje savetnika i da završi fakultet. Vidner je prihvatio ponudu bez razmišljanja.
Pretnje, ipak, nisu jenjavale. Radi sopstvene sigurnosti, Vidnerovi su u proleće 2008. morali da se presele iz Mičigana u Tenesi. Od saznanja o dobroj volji donora, do pronalaska hirurga prošlo je više od godinu dana. Konačno, Brajon se prvi put našao na operacionom stolu 22. juna 2009. godine, a svakim novim laserskim zahvatom, njegova tetovaže počele su da blede.
Uprkos neverovatnom boli koju je trpeo, nije se predavao i gubio nadu. Vidner je u 16 meseci prošao 25 operacija glave, vrata i ruku, a poslednji laserski zahvat urađen je 22. oktobra 2010.