Tuča u italijanskom parlamentu zbog žene
Poslanici u italijanskom parlamentu potukli su se na sednici na kojoj su usvojili zakon o pomeranju starosne granice za odlazak u penziju sa 65 na 67 godina.
Nekoliko poslanika Severne lige, koalicionih partnera premijera Silvija Berluskonija, pesničilo se i hvatalo za gušu sa opozicionim poslanicima stranke Budućnost i sloboda predsednika parlamenta Đanfranka Finija.
Pošto su dva poslanika krenula da razmenjuju argumente pesnicama i jedan drugog uhvatili za vrat, drugi su požurili da ih razdvoje. Nastao je opšti metež, a zasedanje je prekinuto na nekoliko minuta.
Inače, tuča je izbila zbog sarkastične primedbe koju je Fini dao u izjavi za televiziju gde je primetio da se žena vođe Severne lige penzionisala sa 39 godina, pa zato ne želi da menja penzioni sistem.
Skandal u parlamentu dogodio se za vreme sednice, na kojoj se pored reforme penzionog sistema raspravljalo i o nizu, pre svega, ekonomskih reformi koje je Evropska unija zahtevala od Italije kako ta zemlja ne bi doživela grčki scenario.
"Italija je dužna neverovatnih 1.900 milijardi evra, i taj dug neće da vrati samo zbog toga što je pomerila starosnu granicu za odlazak u penziju", kažu eksperti.
Profesor ekonomije na Univerzitetu LUISS Pjetro Rajhlin kaže da u Italiji mnogo ljudi prerano odlazi u penziju koja je suviše visoka u poređenju sa uplaćivanim doprinosima. On objašnjava da u Italiji, posle smrti penzionera, njegova familija, odnosno braća i sestre nastavljaju da primaju 15 odsto penzije.
"Lepo je biti star u Italiji, međutim zbog toga mladi trpe. Stopa nezaposlenosti među mladima ispod 25 godina je 28 odsto. Italija je socijalno bure baruta", kaže Rajhlin.
Analitičarka u privatnoj banci "Finat" Tatjana Ajfrig kaže da birokratija, korupcija i nepotizam koče italijansku privredu.
"Italija pre podseća na plansku privredu nego na kapitalističku državu. Obećavaju se nezaslužene pozicije. Tamo gde je potrebna jedna osoba, zapošljavaju se pet. Uvek postoji rođak od ovoga, onoga, pa od prijatelja koji je nekom nekad učinio uslugu. Najgore je što građani sve to plaćaju kroz poreze", kaže Ajfrigova.