Albanska deca ne idu u školu zbog krvne osvete
Stotine dece u Albaniji prisiljeno je da se krije i ne ide u školu zbog krvne osvete, a albansko ministarstvo prosvete pokrenulo je program za obrazovanje takvih đaka.
Zbog krvne osvete u školu ne ide više od 900 dece u Albaniji, objavljeno je u tekstu na sajtu "Sautist Jurop tajms".
"Neka od njih rade da bi pomogla svojim porodicama", rekao je za taj sajt predsednik albanskog Odbora za nacionalno pomirenje Din Marku.
Marku je kazao da je u Albaniji 5.000 ljudi na neki način pogođeno ubistvima iz krvne osvete. Reč je o fenomenu koji datira iz srednjeg veka, a njegova "pravila" nisu prilagođena savremenom dobu. Ubijanje žena i dece je zabranjeno, ali su mnogi prinuđeni da se kriju i ostaju zatvoreni u kućama.
Situaciju otežava činjenica da se praksa krvne osvete sa severa zemlje proširila na gradove i južna seoska područja.
Kako bi pomoglo "zarobljenoj" deci, albansko ministarstvo prosvete pokrenulo je proteklog leta program pod nazivom "Druga šansa".
"Posebni časovi održavaju se tri puta nedeljno, po deset sati nedeljno. Časovi traju po 45 minuta", izjavio je zamenik ministra prosvete Halit Samata.
"Mi pomažemo tako što šaljemo nastavnike iz najbliže škole u kuću deteta. U većini slučajeva preferiramo nastavnike koji su ranije predavali toj deci, dok su ona normalno pohađala nastavu. Nastava u ovakvim uslovima podrazumeva poteškoće, ali nastavnici pokušavaju da urade najviše što mogu za tu decu", kazala je Atrida Feketi, direktorka kancelarije za obrazovanje u Skadru.
S obzirom na te poteškoće i dodatne elemente nastave za učenike u izolaciji, nastavnicima se plaća prekovremeni rad.
Ipak, nemoguće je pomoći svoj pogođenoj deci, posebno zbog neusklađenosti podataka u njihovom broju udruženja koja se bave krvnom osvetom i ministarstva prosvete.
Pomoć u okviru programa Druga šansa prošle godine dobilo je 41 dete u Skadarskom
okrugu, a udruženja navode da u tom okrugu ima više stotina dece pogođene krvnom osvetom.