Nemačka uvodi "halal" bankarstvo
Minhenski list Zidojče cajtung piše o izgledima islamskog finansijskog sistema u Nemačkoj i uvođenju "halal“ bankarstva koje u svetu beleži rast od 15 procenata. Muslimani žele da ulažu novac u skladu sa verskim pravilima ne samo u arapskim zemljama, nego i u Evropi.
U Engleskoj od pre pet godina postoji Islamska banka Britanije sa 50.000 štediša. U Nemačkoj živi još više muslimana koji bi tako dobili priliku da obavljaju bankarske poslove prema islamskim zakonima.
Nemačke banke, na primer Dojče bank, u arapskom svetu već nude halal bankarstvo, a Mercedes odnedavno prodaje svoje automobile na islamski lizing. Nedavno je nemački Nadzorni odbor za banke Bafin organizovao savetovanje kako bi objasnio da, što se propisa tiče, u Nemačkoj nema prepreka za islamsko bankarstvo.
Prva dozvola je već izdata, a u januaru se u Manhajmu otvara prva islamska banka posle čega navodno sledi još nekoliko. U takvim bankama odbor koji čine teolozi vodi računa da se poštuju pravila Kurana.
Rajnhart Lefler, član CDU i nemački parlamentarac, konzervativni katolik, je napisao dokument pod nazivom "Islamske finansije: put između kapitalizma i socijalizma?“.
Lefler smatra da "moralna pustoš“ u zapadnom bankarstvu iziskuje nova rešenja. Zato sa još četvoricom poslanika CDU od baden-virtemberškog Ministarstva finansija traži da ispita da li postoji mogućnost za državne obveznice u skladu sa pravilima šerije, koje bi bile čiste "halal“ i pri čemu bi se poštovala pre svega zabrana kamata. |
Mnogi stručnjaci smatraju da sadašnje svetske finansijske krize ne bilo da je više banaka poštovalo osnovna pravila šerije.
"Pravilno primenjeno islamsko bankarstvo pomaže da se spreče ekscesi“, kaže jedan od stručnjaka. U međuvremenu, reči pohvale za islamsko bankarstvo našli su i u uglednoj Londonskoj školi ekonomije u Vatikanu.