Satelit pada u Indijski okean?
Na Zemlju danas treba da padnu ostaci nefunkcionalnog američkog satelita, teškog šest tona. Niko precizno ne zna gde će delovi pasti, a Rusi prognoziraju da im je "meta" Indijski okean. Kako javlja Itar Tas satelit bi trebalo da padne severno od nenaseljenog ostrvskog arhipelaga Kroze.
NASA predviđa da bi oko 26 komponenti satelita koje ne izgore mogli da padnu raspršeni na oko 800 kilometara površine Zemlje. Satelit je lansiran 1991. godine sa šatla "Diskaveri" i funkcionisao je na visini od 600 kilometara.
Naučnici prognoziraju da će satelit pasti negde u pojasu između 57 stepeni severne i 57 stepeni južne geografske širine, u kojem živi najveći deo svetske populacije. Kako je procenjeno, u opasnosti je površina od oko 400-500 kilometara, a gde će tačno delovi satelita veličine autobusa završiti, još nije poznato. U NASI tvrde da jedino SAD nije u opasnosti.
Ruskoj državnoj agenciji zvanični predstavnik Kosmičke vojske, pukovnik Aleksej Zolotuhin, rekao je da će, prema preciziranim podacima delovi satelita, inače teškog šest tona, pasti u Indijski okean, severno od nenaseljenog ostrvskog arhipelaga Kroze.
"Verovatnoća pogibije ljudi ili štete na imovini je izuzetno mala", navodi NASA na svojoj internet stranici, ističući da od početka "kosmičke ere", odnosno kraja 1950-ih, nije bilo nijedne dokazane vesti da je neko stradao zbog pada ostataka satelita, kao ni o bilo kakvoj značajnijoj imovinskoj šteti.
Arhipelag Kroze je od 1938. proglašen rezervatom, na njima je smeštena naučna stanica "Alfred For" sa 20-30 saradnika i obitava velika populacija pingvina i foka.
Vode oko ostrva kontrolišu francuska vojska i međunarodna organizacija za zaštitu prirodne sredine "Grinpis".