Rusi traže utajene poreze u švajcarskim bankama
Vlasti Rusije saopštile su da žele pristup podacima o računima svojih građana u bankama u Švajcarskoj i planiraju da do kraja nedelje sa tom državom potpišu sporazum u nadi da će u kasu u Moskvi vratiti utajene poreze.
"Poboljšavamo poresku kontrolu", rekao je ministar finansija Aleksej Kudrin u Državnoj dumi, donjem domu ruskog parlamenta dodajući da će nacrt sporazuma razmotriti vlada Vladimir Putina koja planira da ga potpiše u petak, prenela je agencija RIA Novosti.
Ministar Kudrin je ranije ovog meseca rekao da će vlada biti prinuđena da poveća poreze posle predsedničkih izbora 2012, ukoliko ne odustane od predizbornih obećanja, a Kremlj je na to predložio da bude poboljšana naplata poreza radi povećanja prihoda.
Predsednik Dmitrij Medvedev je pre dve godine za vreme posete Švajcarskoj rekao da bi Rusija mogla da dobija informaciju o ličnim bankarskim računima pojedinih svojih građana.
"Ovakvu proceduru su već sprovele SAD i Francuska prema svojim građanima. Mi ćemo na zahtev takođe dobijati informaciju o računima i poreskim utajivačima, ukoliko u Rusiji budu pokrenute procedure o potraživanju poreza i pranja novca", rekao je Kudrin.
Ove godine je došlo do naglog rasta ruskih direktrnih stranih investicija (DSI) u Švajcarsku koje su prema podacima centralne banke u Moskvi u prvom ovogodišnjem kvartalu dostigle 673 miliona dolara, u odnosu na 51 milion u istom periodu lane.
Parlament Švajcarske je 2010. obavezao banku UBS da američkim poreskim organima dostavlja podatke o računima 4.450 klijenata, kojima je omogućila utaju poreza. To je isprovociralo masovno povlačenje kapitala bogataša iz UBS.
U skladu sa dogovorom, francuske vlasti su 2009. dobile informaciju o računima 3.000 svojih građana u švajcarskim banakama. Sporazum sa Švajcarskom o otkrivanju bankarske tajne u avgustu ove godine potpisala je i vlada Nemačke. Mnogi biznismeni svoja sredstva čuvaju u Švajcarskoj koja važi za jednu od najsigurnijih zemalja kad je u pitanju čuvanje bankarske tajne.
Švajcarske banke, a posebno UBS, poslednjih godina su međutim osumnjičene za potpomaganje poreskih utajivača. Na promenu uslova za pristup bankarskoj tajni Švajcarsku je primorala kriza. Švajcarska je još početkom 2009. objavila da će ublažiti zakon o bankarskoj tajni i usaglasiti ga sa standardima Oragnizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
U Švajcarskoj je od 1934. na snazi zakon koji direktno obavezuje bankara na tajnu.
Bankama koje se toga ne pridržavaju prete visoke kazne, a menadžerima zatvor.
Jedini uslov za otkrivanje bankarske tajne, po tom zakonu, je sumnja u korupciju ili pranje novca.