Libijski pobunjenici dobili stolicu u UN
Generalna skupština Ujedinjenih nacija glasala je da se libijsko mesto u svetskoj ogranizaciji prenese na Nacionalni prelazni savet koji su obrazovali bivši pobunjenici.
Za rezoluciju je glasala 114 članica UN, a protiv 17, dok je 15 država bilo uzdržano, što održava i podele u Africi i Latinskoj Americi oko tog ko bi trebalo da predstavlja Libiju.
Posle ovog glasanja predstavnici Nacionalnog prelaznog saveta moći će sledeće nedelje da govore u ime Libije na ministarskim sastancima u okviru Generalne skupštine.
Grupa latinoameričkih zemalja s levo orijentisanim vladama protivila se da se mesto u UN da snagama koje su svrgle režim Moamera Gadafija. Venecuela je optužila snage NATO za "kriminalne vazdušne napade... s ciljem da se postavi marionetska vlada".
Regionalni južnoafrički blok protivio se da se Nacionalnom prelaznom savetu odmah daju akreditivi, ali nije uspeo da dobije podršku za odlaganje glasanja.
Administrativni odbor Generalne skupštne UN jednoglasno je preporučio da se bivšim pobunjenicima da mesto u UN.
Savet bezbednosti ublažio sankcije Libiji
Savet bezbednosti UN jednoglasno je usvojio rezoluciju kojom se ublažavaju ekonomske i vojne sankcije Libiji, i uspostavlja misija UN koja treba da pomogne prelaznoj vladi.
Savet bezbednosti je odmrznuo sredstva i ukinuo druge mere uvedene protiv libijske Nacionalne naftne korporacije i naftne kompanije Zueitina Oil, a takođe su ublažene sankcije prema centralnoj banci i drugim finansijskim institucijama Libije.
Savet je istovremeno izrazio zabrinutost zbog "širenja naoružanja u Libiji i potencijalnog uticaja koji to može imati po regionalni mir i stabilnost". Rezolucijom je, ipak, dozvoljeno snabdevanje oružjem i tehnička pomoć libijskoj prelaznoj vladi.
Takođe, je zadržana zona zabrane letova koja je korišćena kako bi se opravdali vazdušni udari NATO na Gadafijeve ciljeve. Izaslanik UN u Rusiji Vitalij Čurkin zahtevao je, međutim, da se zona zabrane letova ubrzo revidira i preispita.