Otkrivena planeta - dijamant
Astronomi su otkrili egzotičnu planetu za koju misle da je sačinjena od dijamanata i da kruži oko male zvezde u blizini naše galaksije.
Nova planeta je daleko gušća od svih do sada poznatih i sastoji se uglavnom od ugljenika. Naučnici su izračunali da bi, zbog velike gustine, ugljenik morao da bude u obliku kristala, što bi značilo da je veliki deo ovog neobičnog sveta sačinjen od dijamanata.
"Evolucija planete i njena zapanjujuća gustina sugerišu da je ona sačinjena od ugljenika. To je ogroman dijamant koji napravi krug oko neutronske zvezde svaka dva sata, u orbiti koja je toliko mala da bi mogla da stane unutar našeg Sunca", izjavio je Metju Bejlis sa Tehnološkog univerziteta Svinborn, u Melburnu.
Planeta je udaljena 4.000 svetlosnih godina od Zemlje i verovatno je ostatak nekadašnje velike zvezde koja je izgubila svoje spoljne slojeve i pretvorila se u pulsar. Pulsari su male, mrtve neutronske zvezde prečnika oko 20 kilometara, koje se vrte po nekoliko stotina puta u sekundi i emituju radioaktivno zračenje.
Ovi zraci uočeni su uz pomoć teleskopa u Australiji, Britaniji i na Havajima, a astronauti su zapazili modulaciju koju izaziva gravitacioni uticaj do sada nepoznate planete.
Planeta - dijamant je veličine Jupitera, ali je 20 puta gušća, rekli su naučnici u žurnalu "Nauka". Pored ugljenika, koji dominira, na planeti ima i kiseonika, ali samo na površini i u plićim slojevima. Naučnici, ipak, ne znaju kako ova neobična planeta zaista izgleda.
"O njenom izgledu mogu samo da nagađam. Mislim da ovde nije reč o nekakvom blještavom objektu", izjavio je Ben Stapers sa Univerziteta u Mančesteru.