Mobilni telefoni – tajno oružje libijskog rata
Kada je režim Moamera Gadafija isključio mobilnu telefonsku mrežu u gradu Misrati, na početku sukoba u Libiji, ideja je bila da se na taj način pobunjenici onemoguće da brzo komuniciraju. Međutim, ispostavilo se da je uređaj, koji danas ima skoro svaki čovek na planeti, moćno oružje i kada „nije u dometu“.
Mobilne telefone koristili su i pobunjenici i vladine snage. Što za priču, a vrlo često i za fotografisanje i snimanje video-zapisa.
Sada, u trenutku kada pobunjenici osvajaju i poslednje metre u prestonici Tripoliju, ovi ratni snimci tek treba da odbiju na svom značaju.
Naime, tužilac Međunarodnog krivičnog suda u Hagu Luis Moren Okampo je još u februaru izjavio da će slike i video zapisi biti prihvaćeni kao dokazni materijal u slučajevima pred ovim sudom. Tužilaštvo je tokom dosadašnjeg konfilkta u Libiji već primilo prijave za navodno počinjene ratne zločine.
„Kada su nas gađali snajperskom vatrom i kada smo svuda išli sa glavom u torbi, nije bilo lako identifikovati one koji to rade, ali dali smo sve od sebe“ – kaže Omar Abulifa, bivši tužilac, a sada porac za ljudska prava iz Misrate.
On kaže da se, od kada je krajem aprila ovaj grad došao u ruke pobunjenika, neprestano prikupljaju materijalni dokazi o počinjenim zločinima, a da je za to najviše zaslužan uređaj koji se zove - mobilni telefon.
Do sada je samo u Misrati prikupljeno oko 150 gigabajta snimaka, čak je osnovano i posebno civilno telo koje se bavi ovom delatnošću, a očekuje se da i u ostatku Libije biti primenjen isti „recept“.