Petak 26. 12. 2025.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Subota 19.12.2009.
10:44 >> 16:07h
Tanjug A

Usvojen predlog o klimatskim promenama

Učesnici klimatske konferencije UN u Kopehagenu odlučili su u da prihvate neobavezujući sporazum za borbu protiv klimatskih promena koji je postignut između predsednika SAD Baraka Obame i lidera Kine, Indije, Brazila i Južnoafričke republike.

''Usvojen'' predlog o klimatskim promenama na samitu u Kopenhagenu

Kina, Brazil, Indija i Južnoafrička republika su se dogovorili, prema rečima Obame, " da usvoje cilj ograničenja rasta temperature na planeti od dva stepena celizujusa do 2050. i što je vrlo važno da u tom pravcu i deluju". Sporazum je neobavezujuć, pošto da bi dokument u UN bio pravosnažan, moraju ga prihvatiti sve članice.

Države, među kojima su Venecuela, Sudan i Tuvalu, protivile su se dogovoru koji su na samitu postigle SAD, Kina, Indija, Južnoafrička Republika i Brazil.

Dokument koji je na kraju, posle mnogo peripetija i obrata, usvojen u Kopenhagenu, predviđa, između ostalog, da se za borbu protiv klimatskih promana u najmanje razvijenim zemljama uloži 30 milijardi dolara u toku iduće tri godine i nakon toga po sto milijardi dolara godišnje u periodu do kraja naredne decenije.
 

"Konferencija je odlučila da primi na znanje Kopenhagenski sporazum od 18. decembra 2009. godine" svečano je proglasio predsedavajući skupa i udario čekićem po stolu.

"Konačno smo uspeli da se dogovorimo", izjavio je novinarima nakon toga generalni sekretar UN Ban Ki Mun.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
DNEVNI HOROSKOP
vodolija21. 1. - 19. 2.
Nedostaje vam osnovno interesovanje da se posvetite nekim poslovnim temema koje zahtevaju dodatni napor. Nemojte precenjivati svoje profesionalne mogućnosti. Trenutni položaj Meseca u vama podstiče emotivnu nesigurnost, stoga izbegavajte rasparavu ili sumnjivo društvo. Budite iskreni prema svima.
  • 2025 © - vesti online