Amerikanci ostali bez hipersoničnog aviona
Američki vojni stručnjaci izgubili su kontakt sa bespilotnom hipersoničnom letelicom "Falkon HTV-2", sposobnom da postigne brzinu 20 puta veću od brzine zvuka, tokom njenog drugog eksperimentalnog lansiranja u gornje delove atmosfere. Kako navode američki mediji, letelica se srušila u Tihi okean.
Letelica je uspešno lansirana iz Kalifornije raketom "Minotaur 4", saopštila je istraživačka agencija Pentagona DARPA.
Bilo je planirano da se letelica na ivici gornjih slojeva atmosfere odvoji od rakete i da se potom vrati prema zemlji, gde bi potonula u Pacifiku, ali su naučnici u jednom trenutku izgubili kontakt sa njom.
DARPA nije saopštila druge detalje o letu, niti koliko dugo je avion bio odvojen od rakete.
Hipersonična letelica, koji putuje brzinom od 20 maha (oko 21.000 kilometar na čas), mogla bi teoretrski da predstavlja platformu za gađanje meta bilo gde na planeti i to u roku od nekoliko minuta.
"Krajnji cilj je sposobnost da dosegne bilo koja tačka na planeti za manje od jednog sata", navedeno je na veb sajtu DARPA-e.
Teorijski, "Falkon" bi mogao da preleti rastojanje od Njujorka do Los Anđelesa za manje od 12 minuta. Za razliku od balističkih raketa, hipersoničnom letelicom, kako tvrde američki stručnjaci, moglo bi da se manevriše i da se izbegne predvidiva putanja.
Treba napomenuti da je avion koštao 308 miliona dolara.