Lideri napuštaju samit u Kopenhagenu
Najuticajniji lideri na samitu Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama počeli su u petak uveče da napuštaju Kopenhagen bez postignutog sporazuma o smanjenju ispuštanja ugljen dioksida u atmosferu.
Ruski predsednik Dmitrij Medvedev otputovao je zbog ranije dogovorene posete Kazahstanu, a Kopenhagen je napustio i predsednik Brazila Luiz Injasio Lula da Silva.
Predsednik SAD Barak Obama i japanski premijer Jukio Hatojama takođe će napustiti dansku prestonicu tokom večeri, rekli su izvori iz njihovih delegacija.
Oni su sa još dvadesetak ključnih lidera pokušali da sklope novi sporazum o borbi protiv klimatskih promena.
Izvori sa konferencije kažu da su u toku konsultacije o usvajanju neobavezujućeg političkog okvira, dok bi sklapanje konačnog pakta bilo ostavljeno za sledeću godinu, prenosi francuska agencija AFP.
Neimenovane diplomate iz zemalja EU izjavile su da ono što piše u nacrtu koji je u petak uveče predočen delegacijama nije prihvatljivo za evropski blok.
Lideri zemalja UN nisu uspeli da usaglase tekst dogovora o klimatskim promenama.
"Još nema teksta o kojem bi šefovi država pregovarali. Nema rezultata ni po jednom pitanju. Imamo samo nekoliko nacrta. Veoma je teško. Vreme nam ističe", rekao je ranije u petak jedan od nemačkih pregovarača na konferenciji UN o klimatskim promenama, koji nije želio da bude imenovan.
U Kopenhagenu bi trebalo da bude postignut sporazum kojim bi se izbegle nove poplave i suše koje su posledica globalnog otopljavanja. Tokom pregovora koji su počeli 7. decembra, vode se intenzivni razgovori o ciljevima smanjenja emisije štetnih gasova koji bi mogli dovesti do povećanja cene energenata i samim tim neophodnog odustajanja od upotrebe fosilnih goriva.
"Vladaju duboke nesuglasice u mišljenjima i stavovima o načinu na koje bi trebalo rešavati sporna pitanja. Daćemo sve od sebe do poslednjih minuta konferencije", rekao je švedski premijer Fredrik Rejnfelt posle pregovora koji su trajali celu noć.
Američki predsendik Barak Obama je u Kopenhagen stigao u petak ujutru, gde će se na marginama samita sastati sa kineskim premijerom Ven Đijabaom.
Prema izjavama izvora pregovarački timovi radili su celu moć na pripremi teksta nacrta sporazuma u kojem se poziva da se rast globalne temperatura održi na dva stepena Celzijusa i da se obezbedi fond od najmanje 100 milijardi dolara za siromašmnije zemlje za borbu protiv klimatskih promena.
Međutim, pregovori koji su trajali tokom no su prekinuti u petak ujutru bez dogovora o glavnoj temi sporazuma - vremenu i stepenu smanjenja emisija štetnih gasova.
Neimenovani visoki evropski pregovarač je rekao da još nije postignut nikakav dogovor i da je situacija očajna.
"Nema dogovora ni o tome kako da nazovemo tekst - deklaracija, saopštenje ili bilo kako. Bogatije zemlje žele da to bude politički obavezujući dokument čemu se mi protivimo", rekao je indijski pregovarač u Kopenhagenu.