Ubijeno 68 novinara
Godina 2009. bila je najsmrtonosnija za novinare, pošto je u njoj ubijeno čak 68 medijskih radnika, što je najviše ikada zabeleženo, saopštio je njujorški Odbor za zaštitu novinara (CPJ).
Broj ubijenih novinara u ovoj godini drastično je povećan nakon prošlomesečnog masakra na Filipinima u kojem je stradao 31 novinar.
Na taj način nadmašena je brojka od 67 ubijenih novinara pre dve godine, kada je nasilje u Iraku bilo u punom jeku. Prošle godine stradala su 42 novinara širom sveta, prenela je agencija Rojters.
Irak, koji je prethodnih šest godina bio najsmrtonosnija zemlja za medijske poslenike, ove godine se nalazi na trećem mestu.
Na vrhu liste nalaze se Filipini, na kojima je ukupno u ovoj godini ubijeno 32 novinara, od toga je 31 nastradao u masakru na jugu te zemlje. Iza Filipina nalazi se Somalija, u kojoj je ubijeno devet novinara.
"Većina žrtava bili su lokalni izveštači koji su pokrivali događaje u svojim zajednicama", rekao je izvršni direktor CPJ-a Dzoel Sajmon, dodajući da od 68 ovogodišnjih žrtava samo njih dve nisu bili lokalni izveštači.
"Ubistvo na Filipinima je šokantan, ali ne i u potpunosti iznenađujuć proizvod dugoročnog trenda da vlade dopuštaju nekažnjeno nasilje nad novinarima, od kojih je većina politički motivisana, što postaje deo same kulture", rekao je programski koordinator te organizacije za Aziju Bob Dic. |
Prema njegovim rečima, zločinci, poučeni primerima iz prošlosti kada su izmicali pravdi, pretpostavljaju da će i u ovim slučajevima proći nekažnjeno.
"Bilo da je reč o ubistvima u Iraku ili na Filipinima, u Rusiji ili u Meksiku, promena ovakvih pretpostavki je ključ za smanjivanje broja ubistava novinara", napomenuo je on.
Četiri novinara ubijena su u Pakistanu, tri u Rusiji, dva u Šri Lanki a u Meksiku i po jedan u Venecueli, Nepalu, Madagaskaru, Nigeriji, Azerbejdžanu, Indoneziji, Salvadoru, Kolumbiji, Izraelu, na teritoriji Palestine, u Iranu, Avganistanu i u Keniji.
Kada je reč o motivima za ubistva novinara, njih oko tri četvrtine ubijeni su zbog posla kojim se bave, 11 je stradalo u razmeni vatre prilikom oružanih sukoba, a sedmoro pokrivajući opasne događaje poput nereda ili protesta.
Odbor za zaštitu novinara objavljuje godišnje izveštaje o brojnosti ubistava novinara od 1992. godine.
Konačni izveštaj za ovu godinu biće objavljen u januaru.