Duhovne vođe među najbogatijima na planeti
Vekovima su odavali imidž bosonogih asketa koji svoj život provode u Himalajima meditirajući, ali sve veće bogatstvo indijskih ''božjih ljudi'', gurua i duhovnih vođa dokaz je da indijski ''čudotvorci'' ne vode tako jednostavan život kako se verovalo. Oni su postali moćni likovi koji upravljaju poslovnim carstvima, kontrolišu politički život i manipulišu medijima, piše Vašington post.
Uz svu tu moć i bogatstvo postavljaju se mnoga pitanja o verskom biznisu, čemu u prilog idu i nedavna otkrića zlata, srebra, dijamanata i novca, kao i uvid u imovinu gurua koja se broji u stotinama miliona ili čak milijardi dolara, kao i optužbe za pranje novca.
Rastuće bogatstvo i pojava ''božjih ljudi'' u poslednje dve decenije prati rast prihoda u Indiji i liberalizaciju medija. Do određene mere podiže i političku popularnost nacionalističkog hinduističkog pokreta.
Međutim, njihova popularnost više je odraz ''izvanredne religioznosti indijskog naroda koji se odupreo snazi obrazovanja i modernizacije', rekao je istoričar Ramhandra Guha.
Najveći broj njihovih predanih sledbenika pripada srednjoj klasi, a donacije stižu i od Indijaca iz inostranstva. Priliv novca je delimično u funkciji velikog rasta raspoloživog dohotka koji mnogi Indijci sada uživaju, ali neki sociolozi kažu da odražava potrebu za postizanjem ravnoteže između novostečenog bogatstva sa starim vrednostima.
'Indijska srednja klasa je hrpa šizofrenih ljudi. Donacije za njih znače postizanje ravnoteže'', rekao je Mira Nanda, autor knjige ''Bog tržišta: kako globalizacija čini Indiju više hiduističkom'', koji tvrdi da oni na odricanje, asketizam i jednostavan život gledaju kao na viši ideal, a to je ideal sa kojim retko ko može živeti uz ovakvo bogatstvo.
Pošto je Satja Sai Baba umro u aprilu, otvorene su njegove odaje u kojima pronađeno 2,8 miliona dolara u gotovini, zlato i srebro u vrednosti od oko pet miliona dolara, torbe pune dijamanata, stotine haljina, više od 500 pari cipela i nekoliko desetina bočica parfema i laka za kosu.
Dok njegovi sledbenici tvrde da Sai Baba nikada nije ni imao bankovni račun, veruje se da njegova ušteđevina iznosi oko 10 milijardi dolara, piše Vašington post.
Iako su neki samozvani božji ljudi samo obični lopovi ili šarlatani, mnogima se ipak pripisuje ogromna duhovna moć. Kada je Sai Baba umro, premijer Manmohan Sing rekao je da se radi o ''nenadoknadivom gubitku'' opisujući ga kao ''duhovnog vođu koji je nadahnuo milione''.
Neki od njegovih odanih sledbenika bili su vodeći indijski političari i industrijalci, kao i poznata glumica Goldi Hon i osnivač Hard Rok Kafea Ajzak Tigret. Najpoznatiji indijski igrač kriketa, Sačin Tendulkar, otvoreno je plakao na Sai Babinoj sahrani.