Pariz postaje "grad mraka" i dosade?
U Parizu je nedavno pokrenuta peticija pod nazivom "Kada noć umre u tišini" sa namerom da spase noćni život ove metropole. "Grad svetlosti", bi uskoro mogao da postane "grad mraka". Muzičari, vlasnici klubova, barova i restorana su pod pritiskom policije i komšija kojima smetaju glasna muzika i reklamna svetla.
Među 13.000 građana koji su potpisali peticiju našao se i bivši ministar kulture i jedan od najpoznatijih pariskih klabera Džek Lang.
"Kada uporedim Pariz sa drugim evropskim gradovima, na primer sa Berlinom, Lisabonom, Atinom ili Londonom, drugačiji je. Previše je tih! On ima predivne kulturne institucije - operu, muzeje i slično, ali noćni život je nikakav. Pre 20 godina bilo je mnogo drugačije", izjavio je Lang za nemački državni radio "Dojče vele".
Di džej Erik Labe, koji je lansirao kampanju kaže da se nešto mora učiniti ili će "svi koji vole noćni provod biti primorani da se presele u London ili Berlin"
Odnosi između vlasnika barova i klubova, sa jedne, i komšija, sa druge strane, naglo su se pogoršali. Sve je počelo zabranom pušenja na javnim mestima. Pušači moraju da izađu na ulicu, gde prave buku. U ulici Amelo, u blizini Bastilje, komšije redovno polivaju galamdžije kofom vode.
Potpisnici peticije tvrde da niko nikada ne bi pozvao policiju zbog saobraćajne buke, ali kada je reč o ljudima koji se provode, to se nikako ne toleriše.
An Buvel, vlasnica bara "Penik rum", objašnjava da je teško voditi biznis sa toliko pravila i propisa.
"Napolju ne sme da se pije, unutra ne sme da se puši! Mi smo odgovorni za svu buku 100 metara u okolini naših lokala. Ja često izađem napolje i zamolim ljude da budu tiši, ali ne mogu svakog ponaosob da vučem za rukav i objašnjavam kakve probleme imam. To je zaista previše", izjavila je ona nemačkom radiju.
Mulen Ruž i njegove devojke i dalje održavaju imidž Pariza kao grada zabave, ali pristalice Labeove peticije ističu da ovakva mesta postoje samo radi turista.
Klub "Lokomotiva", na Pigalu, gde su nekad svirali Bitlsi i Rolingstonsi, doživeo je bankrot.
Pariz danas je tako daleko od Pariza Ernesta Hemingveja, koji je opisao život u ovom gradu kao zabavu koja nema kraja.
Predstavnici grada izgleda da su shvatili koliko je noćni život važan, kako za imidž grada, tako i za ekonomiju. Zvaničnici trenutno raspravljaju o peticiji, a mogući kompromis je uspostavljanje takozvanih parti zona, za koje će važiti blaži propisi.
Prema rečima zamenika gradonačelnika Žana-Bertrana Broa, inicijativi ne idu na ruku strogi propisi i činjenica da javni prevoz ne radi posle jedan sat ujutru, osim taksi prevoza.