Gof: Snažan cunami pogodiće Istočnu Australiju
Postoje dokazi da su punih 500 godina pojave cunamija bile snažnije od bilo koje druge prirodne nepogode u Južnom Pacifiku i stručnjaci veruju da nam dolaze još veći talasi i da će skoro sigurno pogoditi istočnu obalu Australije. Džejms Gof, jedan od najvećih svetskih autoriteta za cunamije kaže da se lekcija može naučiti iz istorije.
- Ovo će sigurni biti veće delovanje prirode od svega što nam je ikad bilo poznato i snažan cunami će, to je neminovno, udariti na Istočnu Australiju - rekao je ovaj profesor, direktor Australijskog istraživačkog centra cunamija na konferenciji ove nedelje u Melburnu.
Razumevanje delovanja cunamija je relativno jednostavno, kaže profesor Gof, a postoji dovoljno saznanja da se prave određeni zaključci o njegovom delovanju.
Jedna od činjenica jeste da je 1460. godine došlo do kolapsa ogromnog vulkana kod Vanuatua i da je ta pojava oslobodila deset puta veću silu nego što se dogodilo 1883. godine, kada je eksplodiralo indonežansko vulkansko ostrvo Krakatau.
Ta eksplozija uzima se kao najnasilnija vulkanska erupcija u zapisima moderne istorije. Iz nje je nastao cunami koji je pobio oko 40.000 ljudi. Eksplozija je bila oko 13.000 puta snažnija od atomske bombe koja je razorila Hirošimu i mogla je da se čuje na udaljenosti od 5.000 kilometara.
Prema profesoru Gofu, postoje komparativni podaci.
- Dva događaja iz 15. veka su bila daleko veća nego Krakatau. Takođe, ima drugih koji su se dogodili pre više od 2.000 godina za koje znamo da su bili dva puta veći.
Profesor kaže da su te stvari činjenične. Ali, ono što se ne može predvideti, jeste kada bi se to ponovo moglo dogoditi.
- Najuzbudljivije u ovome jeste da smo shvatili da se radilo o snažnijim pojavama nego što smo uopšte mislili da je moguće, i na mestima za koja nismo ni pomišljali da bi mogla biti pogođena. - Istočna obala Australije jeste područje o kome iz istorije ne znamo dovoljno šta se dešavalo. Ali, ono što znamo, jeste da stižu događaji ogromnih razmera i da će se dogoditi ovde.