Grčka smanjuje plate sveštenstvu
U okviru mera štednje za prevazilaženje ekonomske krize, Grčka je, između ostalog, najavila da će prepoloviti plate sveštenicima pošto se finansiraju iz državnog budžeta. O tome je, pored grčkog arhiepiskopa Jeronima, obavestila i carigradskog patrijarha Vartolomeja prilikom njegovog susreta sa grčkim potpredsednikom vlade i ministrom finansija.
Patrijarhu Vartolomeju su, kako prenosi Verska informativna agencija (VIA), predočene radikalne mere štednje koje će pogoditi i pravoslavnu crkvu u Grčkoj, jer Vlada ostaje pri odluci da se sveštenicima i drugim crkvenim službenicima, kojih ima oko 10.000, ubuduće isplaćuje samo pola plate iz državnog budžeta, a da im drugu polovinu obezbedi crkva.
Ovim potezom Grčka će uštedeti 120 miliona evra godišnje, a dodatna ušteda ostvariće se redukovanjem ili ukidanjem budžetskog finansiranja raznih crkvenih programa.
Odnos Carigrada i Atine
Podsećanja radi, kanonski odnos između Carigrada i Atine je jedinstven u pravoslavlju. Grčka autokefalija je delimično ograničena, pa otuda Atina nema status patrijaršije već autokefalne arhiepiskopije, sa potpunim pravom apelacije svih klirika u Carigrad. Tako da za grčke crkvene poslove poslednja reč uvek pripada vaseljenskom tronu. |
Patrijarh Vartolomej je obavešten o radikalnim merama šrednje, jer se određeni delovi te zemlje u crkvenom smislu nalaze pod njegovom, a ne pod jurisdikcijom atinske arhiepiskopije. U nadležnosti carigradskog patrijarha je ceo sever Grčke, od Krfa do turske granice – Epir, Makedonija i Trakija – kao i egejska i jonska ostrva, te ostrva Krit, Rodos i druga.
Istovremeno, sa najavljenom finansijskom restrikcijom koja će pogoditi i pravoslavnu crkvu u Grčkoj iz Atinske arhiepiskopije saopštavaju da se sve više Grka javlja parohijama sa molbom da dnevno dobijaju obroke, kao i da je u radničkim predgrađima Atine - Nea Psihiko, Holgaros i Halandri, najviše je novoprijavljenih.
Predstavnik arhiepiskopije je izjavio da 20.000 porcija dnevno više nije dovoljno, jer se na ulicama viđaju siromasi za koje je crkva sigurna da im je neophodna pomoć.
Većinu primalaca pomoći čine stariji od 50 godina, podjednako muškarci i žene. Mnogi od njih ostali su poslednjih meseci bez posla. Veliki je i broj penzionera. Mlađih od 30 godina je oko 12 odsto.
Arhiepiskopija je organizovala sistem raznošenja kuvane hrane direktno u prebivalište primalaca. Među primaocima, 40 odsto su stranci poreklom iz afričkih zemalja, Istočne Evrope i Azije.
Arhiepiskop Jeronim je naložio da u crkvenim izdacima socijalni rad treba da ima prioritet.
"Hrana mora da je kvalitetna i dovoljna.Ko zna da li će tokom dana ma šta još jesti“, poručuje arhiepiskop Jeronim. On više puta mesečno obilazi "narodne kuhinje“, ali i razgovara sa siromasima, kako na ulici, tako i u njihovim domovima.