Ovako izgleda eutanazija!
BBC-jev dokumentarac "Choosing to die" (Odlučio sam da umrem) šokirao je Britance. Naime, autor Teri Pračet je u njemu prikazao 71-godišnjeg muškarca koji se prijavio u švajcarsku kliniku za eutanaziju "Dignitas" i tamo odlučio da umreti. Publika ovog dokumentarca imala je priliku da vidi kako izgleda samoubistvo jer je starac umro pred kamerama.
Kamere su snimile 71-godišnjeg Pitera Smedlija kako se oprašta od svoje 60-godišnje supruge Kristin s kojom je proveo 40 godina. Posle poslednjeg razgovora sa svojom dugogodišnjom suputnicom Piter je progutao tablete i izdahnuo.
"Draga, budi jaka", reči su kojima se Piter oprostio od svoje supruge.
Ovaj potresan prizor zabeležile su kamere za potrebe dokumentarca koji je snimio, takođe smrtno bolestan, britanski pisac Teri Pračet, a film prikazuje kako nesrećna žena neutešno jeca dok joj suprug polako umire.
Pre nego što je sklopio oči Smedli je zatražio vode. "Vode", prošaptao je.
"Nema više vode, samo spavajte", odgovorila mu je doktorak. "On sada čvrsto spava. U dubokom je snu. Uskoro će prestati da diše, a onda će prestati da radi i njegovo srce", objasnila je doktorka Smedlijevoj supruzi.
Piter Smedli je bolovao od poremećaja nervnog sistema, poznate i kao amiotrofična lateralna skleroza, koja postupno uzrokuje oduzetost organa. U velikoj većini slučajeva smrt nastupa za manje od pet godina kada zbog oduzetosti dijafragme prestaje disanje, iako neki, poput naučnika Stivena Hokinga, mogu proživeti i više decenija.
"Hteo je da umre i to je dobra stvar"
"Rekao mi je: 'Želim ti dobar život, ja znam da sam ga imao'. Čovek je umro, to je loša stvar, ali hteo je da umre, a to je dobra stvar", rekao je Pračet i dodao da ga je sramota što se Britanci moraju "vući do Švajcarske, uz značajan trošak, kako bi dobili uslugu koju žele". |
Odluka ovog penzionisanog britanskog hotelijera da svoj život okonča u klinici za eutanaziju uznemirila je mnoge, a dokumentarac je šokirao Britance, ali i ostatak sveta.
Mnogi su ljuti na autora dokumentarca, popularnog pisca Terija Pračeta, koji zagovara legalizaciju eutanazije u Velikoj Britaniji. Posle emitovanja dokumentarca, čak 900 gledalaca se javilo britanskom javnom servisu zbog neprimerenog sadržaja, za koji su ocenili da će dovesti do povećanja samoubistva, piše "Dejli Mejl". Mnogi su ga ocenili i jednostranim, optuživši i BBC i Pračeta za "navijački" pristup temi.
Ipak, dokumentarac je pogledalo 1.64 miliona ljudi, piše britanski Metro.co.uk.