Ruski uranijum za ceo svet
Gotova svaka deseta kuća u SAD koristi električnu struju dobijenu iz sovjetskih atomskih bombi, a Rusija pravi planove da uranijum isporučuje u sve veći broj zemalja.
2013. ističe rok važenja 20-ogodišnjeg sporazuma o nuklearnom gorivu između Rusije i SAD.
Rusija nije izrazila želju da produži program "Megatone u megavate" koji predviđa preradu ekvivalenta 20.000 nuklearnih bojevih glava u uranijum, što je dovoljno za dvogodišnje snabdevanje električnom strujom celih Sjedinjenih Američkih Država.
Kremlj, umesto toga, teži da zaključi sporazume o isporukama uranijuma neposredno s američkim kompanijama koje učestvuju sa više od četvrtine u ukupnim svetskim kapacitetima atomske energije.
Rusija očekuje da će nagomilani arsenal iz godina "hladnog rata", zajedno s rastućom proizvodnjom i obogaćivanjem uranijuma, postati izvor električne energije i u Kini, Indiji i drugim ekonomijama s ubrzanim rastom.
Isporuke ruskog uranijuma, dobijenog iz bojevih glava, učestvuju sa 13 odsto u svetskim isporukama uranijuma, čime se nadoknađuje manjak proizvodnje u nalazištima uranijuma.
Okončanje sporazuma sa SAD, koji je doneo Rusiji zaradu veću od osam milijardi dolara, podstiče bojazan od pojave deficita uranijuma, ali je Rusija već potpisala sporazume o isporukama tog goriva s američkim kompanijama- PG&E, "Ameren", "Ekselon" i "Luminant".
Direktor ruskog "Rosatoma" Sergej Kirijenko je povodom tih sporazuma izjavio da je Rusija "probila zid" zabrane isporuka ruskog uranijuma privatnim firmama u SAD
Niskoobogaćeni uranijum iz Rusije učestvuje sa 45 odsto u ukupnoj količini goriva koje se potroši u američkim atomskim elektranama koje poizvode 20 odsto ukupne električne energije u toj zemlji.
Rusija traži izlazak i na druga razvijena tržišta, sarađujući s takvim kompanijama, kao što su japanska "Tošiba" i nemačka "Simens", a takođe nastoji da osvoji deo tržišta u azijskim zemljama u razvoju.
Rusija, peti po veličini proizvođač uranijuma na svetu, planira povećanje proizvodnje. U toj zemlji je u pogonu 31 reaktor ukupnog kapaciteta većeg od 22 gigavata, što je oko šest odsto kapaciteta svih atomskih elektrana na svetu.
Premijer te zemlje Vladimir Putin je izjavio da Rusija planira da u narednoj deceniji izgradi više od 30 reaktora.